Materiał Partnera

Odzież ochronna do pracy - rodzaje i charakterystyka

Odzież ochronna do pracy - rodzaje i charakterystyka

Odzież ochronna to podstawowy element, do którego powinno przywiązywać się szczególną uwagę w kwestii wyposażenia pracowniczego. W zakładach, fabrykach etc. istnieje ryzyko narażenia się na niebezpieczeństwo, którego podstawową formą ochrony powinna być właśnie odzież. Oprócz aspektów ochronnych powinna cechować się także komfortem dla pracownika, żeby mógł on wykonywać określone ruchy - konieczne do prawidłowej pracy.

Do najpopularniejszych rodzajów odzieży ochronnej można zaliczyć m.in.


Odzież ochronna robocza

Są to m.in. kombinezony, kurtki, polary czy bluzy. Mają za zadanie zapewnić pracownikom bezpieczny sposób wykonywanie pracy, podczas przebywania na terenie jej obszaru. Ze względu na charakter można podzielić je na zimowe i letnie oraz przemysłowe czy specjalistyczne.

Buty robocze

Przede wszystkim powinny cechować się trwałością i wytrzymałością ze względu na możliwość upadku ciężkich przedmiotów na stopę pracowników. Mając na uwadze opinię ekspertów z firmy BHP Nawigator, ich kolejną cechą powinna być elastyczność, która będzie zabezpieczeniem w różnych środowiskach, w których mogą być narażone na niebezpieczeństwo. Często są wyposażone dodatkowo w takie elementy jak ochrona kostki i śródstopia, czy wkładki antyprzebiciowe.

Rękawice

Kolejny element odzieży ochronnej, którego nie wolno lekceważyć. Mają chronić dłonie oraz nadgarstki przed zdarzeniami, które mogą szkodliwie oddziaływać na zdrowie pracownika. Stanowią podstawę zabezpieczenia dłoni w czasie wykonywanych obowiązków pracowniczych. Dzielą się na wiele kategorii, z których każdy model jest dostosowany do określonego zawodu. Ze względu na ich zastosowanie można wyróżnić m.in. rękawice ochronne, antyprzecięciowe czy spawalnicze.

Gogle i okulary ochronne

Mające za zadanie przede wszystkim chronić wzrok przed kawałkami szkła lub innych odprysków, ale i zapewniać odpowiednie szerokie pole widzenia. Ponadto powinny być dostosowane indywidualnie do kształtu twarzy pracowników, ponieważ odpryski mogą lecieć na nią z dołu, góry czy z boku. Ze względu na wiele prac, znajdują swoje zastosowanie naprawdę w wielu rodzajach w branży.


Powyższe przykłady to jednak nie wszystko. Innymi ważnymi elementami garderoby, które mają zapewnić bezpieczeństwo, są m.in. maski ochronne, przyłbice ochronne czy nauszniki przeciwhałasowe. Mimo swojego zróżnicowania - wszystkie są produkowane w jednym celu, a mianowicie mają zapewniać maksymalne poczucie bezpieczeństwa pracownikom w czasie wykonywanych obowiązków.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz