Materiał Partnera

Odzież ochronna dla spawaczy

Odzież ochronna dla spawaczy

Odzież ochronna, która przeznaczona jest dla osób wykonujących zawód spawacza, musi spełniać określone zasady i są one zawarte w normie o oznaczeniu EN ISO 11611. Przepisy te stanowią, że odzież ta ma chronić przed iskrami, krótkotrwałym kontaktem z promieniowaniem cieplnym pochodzącym od łuku elektrycznego oraz kroplami stopionego metalu. Jakim jeszcze wymaganiom musi ona sprostać?

Jakie elementy ubioru obejmuje odzież spawalnicza?

Dla ochrony ciała przed niebezpiecznymi substancjami i zjawiskami powstałymi podczas tego typu prac, niezbędne są takie elementy ubioru jak kurtki i bluzy, kombinezony, kaptury ochraniające barki, rękawy, fartuchy, ochraniacze stóp, a także akcesoria, w tym hełmy spawalnicze i rękawice. Wszystkie te przedmioty są także dzielone na klasy, zgodnie ze stopniem ochrony, który zapewniają. Klasa 1 jest używana przy mniej niebezpiecznych technikach spawalniczych grożących niedużym oddziaływaniem rozprysków metali oraz promieniowania cieplnego. Klasa 2 to odzież ochronna niezbędna przy o wiele bardziej niebezpiecznych technikach spawania, które w sposób znaczący zagrażają zdrowiu wykonującej je osoby.

Jak powinny być skonstruowane ubrania spawalnicze?

Jak stwierdza Daniel Chrostowski prowadzący firmę Fastpol Invest zajmującą się dostarczaniem artykułów i przedmiotów z zakresu BHP i PPOŻ, odzież ochronna dla spawaczy powinna spełniać następujące zasady:

  • zapewniać ochronę dla całego ciała, od tułowia, przez szyję i ramiona, aż po nogi,

  •  zachodzić na siebie w przypadku strojów dwuczęściowych składających się z bluzy oraz spodni (zakładka na co najmniej 20 cm, zachowana także podczas wykonywania czynności i ruchów),

  • buty powinny chronić przed dostawaniem się odprysków spawalniczych do wnętrza obuwia, czemu służą zewnętrzne języki ochronne,

  • być zaprojektowana tak, by uniemożliwić dostawanie się iskier oraz kropelek metalu do wnętrza ubrania,

  • może mieć kieszenie boczne, ale tylko takie, których odchylenie od bocznego szwu w spodniach nie ma kąta większego aniżeli 10o,

  • może posiadać inne kieszenie zewnętrze zamykane na klapę.

Dodatkowym elementem jest wykonanie odzieży spawalniczej tak, aby uniemożliwić proces przewodzenia prądu, np. przez zapięcia wykonane z metalu.

Jak widać odzież ochronna dla spawaczy, w tym ubranie, buty, hełmy i zabezpieczenia na inne części ciała, muszą spełniać wiele norm co do trwałości oraz wykonania. W przypadku tego ostatniego ważne są detale, dzięki którym uchroni się ciało przed niebezpiecznymi rozbryzgami metalu, a także promieniowaniem cieplnym.

Opracowanie:
Fasty, Słoneczna 3
tel. 85 873 06 91
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz