Odwodnienie u dziecka – przyczyny, objawy, skutki

Odwodnienie u dziecka – przyczyny, objawy, skutki

Upał, intensywna aktywności i nieprzyjmowanie płynów przez dziecko może skończyć się naprawdę źle. Szczególnie latem rodzice powinny zwrócić uwagę, by pociechy piły regularnie. Wyróżnia się kilka stopni odwodnienia. Poznaj charakterystyczne objawy i dowiedz się, jak szybko rozpoznać odwodnienie u dziecka. Sprawdź, jak nie doprowadzić do niebezpiecznych skutków.

Strony www Strony www

Jakie są przyczyny odwodnienia u dziecka?

Człowiek naturalnie wydala wodę wraz z moczem, kałem, potem oraz  w czasie oddychania, jednak w niektórych okresach utrata wody może być bardziej intensywna. Ryzyko odwodnienia wzrasta latem, gdy temperatura przekracza wartości ponad normę. Dzieci w czasie wakacji spędzają czas aktywnie, więc właśnie wtedy rodzice powinni szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie. Do odwodnienia u dziecka może również dojść na skutek choroby – grypy żołądkowej czy jelitówki, gdy pojawiają się intensywne wymioty i biegunki.

Jakie są objawy odwodnienia?

Ocena stopnia odwodnienia dziecka nie jest łatwa, jednak są pewne symptomy, które powinny zaniepokoić rodzica. Pediatrzy przypominają, że do typowych objawów odwodnienia u dziecka należą:

  • suchość ust i podniebienia
  • brak sygnalizowania potrzeby skorzystania z toalety lub sucha pielucha
  • pojawienie się chrypki
  • „suchy płacz”, czyli płacz bez łez
  • senność, apatia lub rozdrażnienie
  • brak apetytu

Jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione?

Wyróżnia się kilka stopni odwodnienia.

Lekkie odwodnienie

Niewielkie niedobory składników mineralnych nie są łatwe do wychwycenia przez rodzica. Dziecko w zasadzie zachowuje się bez zmian. Jedyną oznaką odwodnienia jest uczucie pragnienia u dziecka, które zaczyna domagać się wody lub innego napoju.

Umiarkowane odwodnienie

Gdy dojdzie do większego zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej rodzic może zauważyć wyraźne sygnały, że coś złego dzieje się z maluchem. Dziecko staje się pobudzone, ma wyraźnie suche usta i nie sygnalizuje potrzeby pójścia do toalety. Mogą pojawić się problemy z koordynacją. Rodzic może przeprowadzić test na odwodnienie, czyli tak zwany wydłużony nawrót kapilarny. Należy ucisnąć płytkę paznokciową dziecka, wtedy skóra pod płytką stanie się biała. Gdy przestaniemy uciskać, powrót do normalnego koloru skóry nie powinien być dłuższy niż 2 sekundy.

Ciężkie odwodnienie

To stan bardzo poważny zagrażający życiu dziecka. Dochodzi wówczas do spadku ciśnienia krwi. Mózg, który w dużej mierze składa się z wody, przestaje prawidłowo pracować, a po czasie przestają działać inne funkcje życiowe. Taki stan wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem i hospitalizacji.

Jak nie doprowadzić do odwodnienia?

Szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie u niemowląt, dlatego należy cały czas w czasie upałów zwracać uwagę na stan dziecka. Należy niemowlę dostawiać do piersi, jeśli jest karmione naturalnie. W przypadku starszych dzieci należy podawać wodę lub lekko słodką herbatę. Płyny należy podawać powoli i regularnie. Jeśli dziecko wymiotuje lub ma biegunkę, należy podawać specjalne preparaty nawadniające.

Gdy panują upały, zarówno w domu, przedszkolu, szkole jak i na spacerze należy zapewnić dziecku dostęp do wody. Sprawdzą się kolorowe butelki i specjalne termosy, które zachęcą maluchy do picia. Odwodnienie dziecka może doprowadzić do groźnych konsekwencji i zakończyć się wizytą w szpitalu, która zawsze jest dla malucha stresująca.

Jakie mogą być skutki odwodnienia dziecka w przyszłości?

Oprócz niegroźnych skutków krótkotrwałych, które powoduje przejściowe osłabienie czy rozdrażnienie, częste nieprzyjmowanie odpowiedniej ilości płynów może doprowadzić do groźnych powikłań w przyszłości. Zagrożeniem jest rozwój kamicy nerkowej i problemów ze stawami. Mogą pojawić się zaparcia i obrzęki. 

Dowiedz się, jakie mogą być skutki upałów.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także