Odwadnianie i osuszanie wykopów w ofercie firmy Lapis – co warto wiedzieć o igłofiltrach?

Niewłaściwie zabezpieczone na placu budowy wykopy mogą ulec zalaniu. Wbrew powszechnej opinii do takiej sytuacji ma prawo przyczynić się nie tylko padający deszcz, ale także oddziaływanie wód gruntowych. Przy takim obrocie sprawy pojawia się oczywiście konieczność przeprowadzenia profesjonalnego osuszania. Współcześnie wykorzystuje się różne ciekawe z technicznego punktu widzenia metody. Nie zmienia to jednak faktu, że największą popularnością cieszy się technika igłofiltrowa. Co warto o niej wiedzieć?
Czym są igłofiltry?
Nowoczesne instalacje igłofiltrowe stosowane są przede wszystkim do obniżania poziomu wód gruntowych oraz do odwadniania wykopów inżynieryjnych i budowlanych. Sam igłofiltr natomiast – jako pojedynczy element całej instalacji – to w nic innego niż przewód rurowy zakończony filtrem, który umieszczany jest w ziemi na odpowiedniej głębokości w taki sposób, aby sekcja perforacji sięgała poniżej docelowego poziomu wód gruntowych.
Stosowane na placach budowy igłofiltry umożliwiają zatem pozyskiwanie i odprowadzanie wody z konkretnego obszaru. W zależności od warunków terenowych oraz wymagań inwestycji – końcówkę igłofiltra umieszcza się zazwyczaj na głębokości od 4 do 6 metrów. Nad poziomem gruntu igłofiltry łączy się ze sobą specjalistycznym kolektorem. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Lapis, metoda ta jest nie tylko niezwykle wydajna, ale także ekonomiczna. Z tych powodów to właśnie ona zyskuje istotną przewagę na konkurencyjnymi rozwiązaniami. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?
Czy igłofiltry sprawdzają się tylko w branży budowlanej?
Wykorzystanie techniki igłofiltrowej gwarantuje wiele praktycznych korzyści. Za najważniejszą zaletę tej metody uważa się jednak fakt, że ma ona bardzo uniwersalne zastosowanie. Z igłofiltrami można spotkać się m.in. podczas obniżania poziomu wody przy pracach konstrukcyjnych i inżynieryjnych, które wymagają wykonania wykopów sięgających poniżej naturalnego poziomu wód gruntowych. Technologia ta sprawdza się również przy odwadnianiu geotechnicznym – a szczegółowiej rzecz ujmując – obniżaniu poziomu wody w celu zwiększenia konsolidacji i stabilności gruntu, czy też redukcji obsunięć. Nieco rzadziej natomiast igłofiltry stosowane są w rolnictwie.
Poszukując kompleksowego wsparcia w tym zakresie, z pewnością warto zwrócić uwagę na propozycję przygotowaną przez specjalistów z firmy Lapis. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności indywidualnego podejścia do każdego zlecenia fachowcy od lat zapewniają klientom najwyższy standard obsługi. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć rzetelność, terminową realizację zlecenia, a także konkurencyjne warunki współpracy.