Materiał Partnera

Odtruwanie alkoholowe – pierwszy krok do walki z nałogiem

Odtruwanie alkoholowe – pierwszy krok do walki z nałogiem

Alkoholizm to poważna choroba społeczna, która jest tym większym problemem, że rzadko bywa postrzegana w kategorii schorzenia. Zazwyczaj osobę uzależnioną odsuwa się na margines, nie zakładając nawet możliwości udzielenia jej pomocy. Bez niej uwolnienie się od uzależnienia bywa niemal niemożliwe.

Alkoholizm i jego specyfika

Choroba alkoholowa to stan organizmu, w którym nie potrafi on normalnie funkcjonować bez minimalnej dawki etanolu. Problem jest tym większy, że uzależnienie obejmuje nie tylko aspekt fizyczny, ale również psychikę osoby w nałogu. Alkoholik sięga po napoje procentowe przy najmniejszym problemie, jaki pojawia się na jego drodze.

Początki uzależnienia rzadko są dostrzegane, bowiem powstaje ono powoli, podczas kolejnych spotkań towarzyskich, „wypadów” na piwo i przepijania każdej nadarzającej się okazji. Konsekwencją jest nałóg, który wymaga specjalistycznej terapii i odtruwania organizmu.

Rozpoznanie alkoholizmu nie jest problemem w przypadku tych osób, które znajdują się już w jego najwyższym stadium. Codzienne wypijanie kilku piw, lampek wina czy drinków – nawet, jeśli nie powoduje utraty świadomości – jest uzależnieniem, gdy stanowi niezbędną potrzebę. We wcześniejszych stadiach zdiagnozowanie stanu chorobowego jest znacznie trudniejsze, ponieważ granica pomiędzy nałogiem a nadmiernym folgowaniem sobie na imprezach jest bardzo cienka.

Jak rozpoznać uzależnienie alkoholowe?

Choroba alkoholowa charakteryzuje się bardzo specyficznymi objawami. W zaawansowanym stadium pojawia się:

  • silne, niemożliwe do opanowania odczuwanie potrzeby spożywania napojów alkoholowych,
  • znaczne ograniczenie kontroli nad procesem spożywania alkoholu,
  • zazwyczaj większa tolerancja spożywanego alkoholu, która powoduje systematyczne zwiększanie dawek,
  • traktowanie alkoholu jako priorytetowego źródła doznań i poświęcanie mu większości czasu,
  • fizjologiczne objawy zespołu odstawienia.

Chory zazwyczaj sięga po kolejne butelki z powodu swojego bardzo złego samopoczucia fizycznego i psychicznego, co określa się jako zespół odstawienia. Zmniejszenie tego dyskomfortu jest możliwe poprzez detoks, czyli chemiczne odtruwanie organizmu.

Na czym polega detoks?

Detoks, czyli odtruwanie, to dosłownie rozumiane usuwanie trucizny, jaką dla organizmu są produkty metabolizmu alkoholu. Tego typu pomoc oferuje osobom uzależnionym Tadeusz Czapka w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnień System-Med. W normalnym tempie strawienie i wydalenie pozostałości etanolu trwa nawet do 48 godzin. Dla alkoholika „w ciągu” przetrwanie tak długiego okresu bez procentów jest niemal niemożliwe. Dlatego koniecznie potrzebuje on wsparcia farmakologicznego. Efektem rozkładu etanolu jest powstanie silnej trucizny – to aldehyd octowy, który musi być rozłożony do prostszej postaci octanu i wydalony z ustroju. Osłabiony organizm osoby uzależnionej nie jest w stanie poradzić sobie z tym procesem, dlatego podczas detoksykacji podaje się płyny infuzyjne w postaci kroplówki. O ich składzie decyduje lekarz, który wcześniej ocenia stopień osłabienia ustroju. Szczególnie ważne jest uzupełnienie witamin i minerałów, standardowo dostarczanych z pożywieniem, a u alkoholika zastępowanych etanolem. Płyn infuzyjny zawiera leki, które mają na celu usunięcie z krwiobiegu toksyn, ale też zlikwidowanie fizycznych dolegliwości oraz wspomaganie organizmu w regeneracji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz