Artykuł sponsorowany

Odrzucenie spadku: czy według polskiego prawa jest to możliwe?

Odrzucenie spadku: czy według polskiego prawa jest to możliwe?

W życiu każdego z nas może przyjść taki moment, kiedy zostaniemy zaskoczeni informacją o tym, że ktoś z naszych bliskich zmarł i pozostawił nam spadek. Chociaż może się to wydawać niezwykłym przywilejem, w praktyce nie zawsze jest to korzystne dla spadkobiercy. Dlaczego? Ponieważ spadek może skrywać nie tylko wartościowe przedmioty czy nieruchomości, ale także długi czy inne zobowiązania prawne. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad możliwością odrzucenia spadku.

Odrzucenie spadku w świetle prawa polskiego

Polskie prawo przewiduje możliwość odrzucenia spadku przez spadkobiercę. W takim przypadku osoba ta nie staje się spadkobiercą i nie przejmuje majątku oraz długów zmarłego. Decyzja o odrzuceniu spadku powinna być jednak dokładnie przemyślana, gdyż jest to działanie jednostronne i nieodwołalne.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć w formie pisemnej w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca otwarcia spadku (czyli miejsca zamieszkania spadkodawcy). Istnieje także możliwość złożenia oświadczenia w formie aktu notarialnego. Ważne jest, aby oświadczenie to złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swojej powołaniu do spadku. Sprawy z zakresu prawa spadkowego prowadzi Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Szkil z Białegostoku.

Konsekwencje odrzucenia spadku

Odrzucenie spadku oznacza, że spadkobierca rezygnuje z majątku oraz wszelkich roszczeń, które mógłby zgłosić w związku ze spadkiem. Odrzucając spadek, jednocześnie zostaje się uwolnionym od odpowiedzialności za długi spadkowe. Należy jednak pamiętać, że decyzja ta ma wpływ nie tylko na osobę odrzucającą spadek, ale także na pozostałych spadkobierców.

W sytuacji, gdy jeden ze spadkobierców odrzuci spadek, jego udział inaczej rozdzielany jest pomiędzy pozostałych spadkobierców. Jeżeli z kolei wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, wówczas majątek zmarłego przypada innym osobom określonym przez prawo (np. krewnym zmarłego w kolejności dziedziczenia). Jeśli takich osób nie ma, spadek przechodzi na rzecz Skarbu Państwa.

Odrzucenie spadku a zachowek

Odrzucenie spadku nie pozbawia spadkobiercy prawa do żądania zachowku. Zachowek to minimalna część majątku, którą zgodnie z prawem powinien otrzymać spadkobierca. Przysługuje on na przykład dzieciom czy małżonkowi zmarłego i jest wyrażony w formie pieniężnej.

Jeżeli spadkobierca odrzucający spadek jest uprawniony do zachowku, może wystąpić z roszczeniem o jego zapłatę do sądu przeciwko tym spadkobiercom, którzy przyjęli spadek. Termin na dochodzenie roszczenia o zachowek wynosi 3 lata od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim powołaniu do spadku oraz o jego odrzuceniu.

Odrzucenie spadku jest możliwością przewidzianą przez polskie prawo, które pozwala na uniknięcie odpowiedzialności za długi czy inne zobowiązania wynikające z przyjęcia majątku zmarłego. Decyzja taka powinna być jednak starannie przemyślana, gdyż ma ona wpływ na sytuację majątkową zarówno osoby odrzucającej spadek, jak i pozostałych uczestników postępowania spadkowego.

Opracowanie:
Białystok, Henryka Sienkiewicza 7 lok. 95
tel. 502 593 872
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz