Materiał Partnera

Odprowadzenie nieczystości do betonowego zbiornika

Odprowadzenie nieczystości do betonowego zbiornika

Szamba betonowe to dobre rozwiązanie problemu odprowadzenia ścieków, jeśli nie ma możliwości podłączenia kanalizacji. Zbiorniki na nieczystości wykonane z betonu są trwałe i wytrzymałe. Wprawdzie ich montaż wymaga specjalistycznego sprzętu i odpowiednich umiejętności ekipy montującej, ale mimo to cieszą się dużą popularnością. Szamba betonowe można wykonać na kilka sposobów, ale najczęściej buduje się je z prefabrykowanych betonowych kręgów.

Rodzaje betonowych zbiorników na nieczystości

Podobnie jak inne konstrukcje betonowe, tak i szamba można budować z elementów gotowych, z prefabrykatów, albo jako elementy wylewane na miejscu.

Gotowy betonowy zbiornik na szambo można dostać w ofercie wielu firm. Występują jako jednokomorowe, dwukomorowe i trzykomorowe. Są one wytrzymałe na obciążenia zewnętrzne, a także szczelne. Pokryte są podwójną warstwą izolacji zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz. Montuje się je stosunkowo szybko, nie ma potrzeby zakotwiczania ich w gruncie. Problemy może sprawić transport, gdyż mają dość dużą masę.

Szamba z betonowych kręgów mają mniejsze rozmiary, dlatego łatwiej się je transportuje, są stosunkowo tanie i łatwe do kupienia w ZPU Teresa Krzywonos, albo w większości betoniarni. Nie wymagają stworzenia dużego wykopu, ale za to kosztowne są elementy dodatkowe, czyli płyty nakrywkowe, rury przelewowe i uszczelki. Szamba z kręgów muszą być prawidłowo wykonane i uszczelnione, aby zapewnić wymaganą przepisami szczelność.

Szamba betonowane na miejscu wykonywane są na podstawie projektu. Ten typ konstrukcji umożliwia wybudowanie szamba o nietypowych wymiarach. Budowa nie wymaga też użytkowania ciężkiego sprzętu, dlatego można je wykonać w trudniejszym terenie, gdzie jest problem z dojazdem, albo na bardzo małej działce na przykład pod garażem. Wystarczy wtedy zastosować wzmocnioną konstrukcję. W tym przypadku problemem jest czas, gdyż budowa takiego szamba to około dwóch tygodni.

Jak wygląda montaż szamba z kręgów betonowych?

Najprostsze w konstrukcji i możliwe do wykonania własnymi siłami jest szambo z kręgów betonowych. Montaż takiego szamba polega na tym, że wykop wykonuje się na głębokość jednego kręgu. Następnie wykopuje się ziemię z tego kręgu i spod niego, opuszczając go niżej. Gdy jest już dość głęboko, wkłada się następny krąg. I tak dalej, aż szambo osiągnie odpowiednią głębokość. Do wybudowania tego typu szamba kupuje się gotowe prefabrykaty betonowe oraz inne elementy wymagane do uszczelnienia szamba oraz do przykrycia go od góry. Po ustawieniu wszystkich kręgów należy zabetonować dno szamba poprzez wykonanie uszczelnienia z trzech warstw papy na lepiku na chudym betonie. Na podkład wylewa się właściwy beton z uszczelniaczami i zbrojeniem, oraz uszczelnia miejsca styku kręgów.

Opracowanie:
Rzeszów, Ciepłownicza 4
tel. 17 852 05 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz