Artykuł sponsorowany

Odpowiedzialność wypożyczalni i użytkownika wynajmowanego samochodu

Odpowiedzialność wypożyczalni i użytkownika wynajmowanego samochodu

Decydując się na wypożyczenie auta z wypożyczalni, podpisujemy umowę z warunkami, które regulują jego użytkowanie. Warto dokładnie ją przeczytać przed skorzystaniem z usługi, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach odpowiedzialność bierze na siebie wypożyczalnia, a w jakich poczuwa się do niej kierujący samochodem. Kto płaci za szkody w przypadku stłuczki, a kto ponosi winę za kradzież pojazdu? Odpowiedzi na te, oraz inne pytania, przedstawiamy w naszym artykule.

W jakich sytuacjach odpowiedzialność ponosi wypożyczalnia?

Wypożyczalnie samochodów stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, dla których jest to ciekawa alternatywa dla leasingu. Usługa wypożyczenia pojazdu wiąże się z podpisaniem przez obie strony umowy, w której znajdują się m.in. zapisy dotyczące odpowiedzialności wypożyczalni i użytkownika za ewentualną szkodę, dlatego warto ją dokładnie przeczytać.

Spowodowana przez użytkownika kolizja nie zawsze jest jego winą – może ona wynikać ze złego stanu technicznego auta, za który odpowiada wypożyczalnia. Podobnie jest w przypadku, gdy stan techniczny lub wyposażenie samochodu nie odpowiada zapisom w umowie. W takich sytuacjach najemca ma prawo do obniżenia kosztów użytkowania pojazdu do czasu usunięcia wad lub otrzymania samochodu zastępczego. W przeciwnym razie umowa wynajmu samochodu może zostać rozwiązana bez żadnych konsekwencji.

Kolizja lub wypadek z udziałem osób trzecich

W przypadku, gdy szkoda wynikła z winy użytkownika auta lub jeżeli nie dotrzymał on warunków podpisanej umowy, będzie musiał on ponieść odpowiedzialność za konsekwencje takich zdarzeń. A co w sytuacji, gdy szkodę spowodują osoby trzecie? Konsekwencje poniesie osoba, która je spowodowała. Jeśli jest to drobna rysa lub stłuczka, można ustalić ze sprawcą koszt naprawy; szkody związane z poważniejszym wypadkiem są już pokrywane z OC sprawcy. W tym drugim przypadku warto zadzwonić do wypożyczalni i policji, aby spisać stosowny protokół.

Kradzież samochodu – kłopotliwa sytuacja

Podczas trwania wypożyczenia samochodu może zdarzyć się jeszcze jedna sytuacja – kradzież. Użytkownik pojazdu musi mieć na uwadze, że w trakcie podpisywania umowy może wykupić specjalne ubezpieczenie, które będzie pomocne w oszacowaniu wartości kosztów, jakie będzie musiał ponieść, gdyż przeważnie kradzież związana jest z pozostawieniem samochodu w niebezpiecznym miejscu. Wytyczne dotyczące parkowania również powinny znaleźć się w umowie – wypożyczalnia może w niej zastrzec, że najemca ma obowiązek parkować jedynie na parkingach strzeżonych. Złamanie tego warunku skutkuje poniesieniem przez wynajmującego całkowitych kosztów.

Tego typu sytuacja uświadamia kierowców, że zawsze należy pamiętać o wykupieniu niezbędnego ubezpieczenia – przestrzega wyjaśnia właściciel ogólnopolskiej wypożyczalni samochodów – ABACUS Car Rental.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz