Materiał Partnera

Odpowiednie nastawienie dziecka i podejście lekarza – sukces wizyty dziecka u stomatologa

Odpowiednie nastawienie dziecka i podejście lekarza – sukces wizyty dziecka u stomatologa

Wizyty dentystyczne bardzo często źle kojarzą się również dorosłym, a dojście na fotel stomatologiczny wymaga wtedy bardzo dużo odwagi i silnej woli. Dzięki rozwojowi technologii, wizyty stomatologiczne nie przerażają już tak jak kiedyś. Stosowane rozwiązania pozwalają na zniwelowanie znacznej części towarzyszącemu leczeniu zębów bólu. W dalszym ciągu jednak istnieją pacjenci, którzy szczególnie mocno boją się działań leczniczych, jakie odbywają się w gabinecie stomatologicznym. Największy strach przed leczeniem dentystycznym, który często niełatwo zniwelować towarzyszy dzieciom. Jak pozbyć się lub zmniejszyć strach dziecka?

Odpowiednie nastawienie

Jedno z głównych zadań przygotowujących dziecko do wizyty dentystycznej i ingerencji lekarza w jamę ustną dziecka, należy do jego rodziców. To na nich spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania dziecka, wytłumaczenia mu przebiegu wizyty i działań, które będą miały miejsce w gabinecie. Pomóc może przekonanie dziecka, jak ważna jest prawidłowa profilaktyka, która pozwoli na późniejsze uniknięcie nieprzyjemnego bólu zębów. Wypracowanie prawidłowego podejścia oraz odpowiednich reakcji pozwoli często na właściwy, szybki przebieg wizyty dentystycznej i stanowi połowę sukcesu z pracy nad zniwelowaniem lęku dziecka. Receptą na odpowiednie nastawienie dziecka do stomatologa może być również wczesne rozpoczęcie działań profilaktycznych i wizyta u dentysty w czasie, gdy nie dzieje się jeszcze nic poważnego, a sam charakter badania ma formę kontrolną. W ten sposób dziecko będzie wiedziało, że nie ma się czego bać i na kolejną wizytę przyjdzie już z dużo lepszym nastawieniem.  

Prawidłowe podejście lekarza

Przygotowanie małego pacjenta przez rodzica to część bardzo ważnej pracy, wykonanej przed wizytą. Druga część należy do lekarza, przyjmującego dziecko na wizytę. Stomatolog Małgorzata Stasiak posiadająca duże doświadczenie w leczeniu stomatologicznym podkreśla, jak ważną rolę w leczeniu zębów dziecka odgrywa postawa lekarza. Prawidłowe podejście stomatologa dotyczy leczenia również w przypadku osób dorosłych, ale szczególnie ważne jest wystosowanie odpowiedniego podejścia do dzieci. Przerażenie łatwo może zostać zniwelowane dzięki prawidłowej postawie lekarza, który wszystko dokładnie dziecku wytłumaczy a przy tym zastosuje leczenie pozwalające na jak największe zminimalizowanie pojawiającego się bólu u dziecka. W ten sposób nieprzyjemne skojarzenia znikną na długo lub nawet na całe życie.

Opracowanie:
Ostrów Wielkopolski, Limanowskiego 10
tel. 62 592 06 90
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz