Materiał Partnera

Odpowiedni przepływ powietrza w budynku - jakie ma znaczenie?

Odpowiedni przepływ powietrza w budynku - jakie ma znaczenie?

Właściwa wentylacja domu to podstawa, o którą warto zadbać już na etapie budowy nieruchomości. Skuteczna wymiana i przepływ powietrza mają ogromne znaczenie niezależnie do pory roku. Świeże powietrze wpływa na dobre samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu – bez różnicy czy jest to dom, mieszkanie czy biuro. Dlaczego odpowiednia wentylacja i właściwy przepływ powietrza w budynkach są takie ważne?

Właściwa cyrkulacja powietrza ma znaczenie

Latem bardzo często przebywasz w pomieszczeniach, które cały czas są otwarte. Zbyt wysoka temperatura wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie. A zimą? Należysz do osób, które lubią ciepło i starasz się utrzymać cały czas podobną temperaturę we wnętrzu domu? To typowy błąd, który popełnia wiele osób. Wymiana powietrza w domu jest ważna – dobrze wpływa chociażby na kwestie zdrowotne. Zbyt suche powietrze jest przyczyną wysychania śluzówek. Stajesz się wtedy bardziej podatny na infekcje, a procesy starzenia się skóry następują znacznie szybciej. Oczywiście odwrotna sytuacja i zbyt wysoka wilgotność powietrza także nie jest wskazana. To z kolei powoduje powstawanie grzybów i pleśni, które są przyczyną wielu alergii. Jak podkreśla właściciel firmy Elektrograf Artur Himik: Powietrze znajdujące się w nieodpowiednio wentylowanym budynku jest zwykle znacznie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań w zakresie cyrkulacji powietrza ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka.

Systemy wentylacji – dlaczego warto w nie zainwestować?

O ile w przypadku pomieszczeń domowych bardzo często wystarczające jest wietrzenie,
o tyle w budynkach użyteczności publicznej takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Konieczna będzie inwestycja w odpowiedni system wentylacji.

  • Można zdecydować się na wentylację mechaniczną, gdzie przepływ powietrza wymuszony jest przez wentylatory.
  • Możliwe jest także zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, gdzie dopływ powietrza odbywa się za pośrednictwem specjalnych nawiewników, a wyrzut zużytego powietrza poprzez kratki wentylacyjne, na zewnątrz budynku.

Drugi rodzaj wentylacji jest znacznie bardziej kosztowny i w przypadku dużych powierzchni może być całkowicie nieopłacalny. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które sprawdzi się w tej sytuacji? Właściciel firmy Elektrograf Artur Himik przekonuje, że najlepszym wyjściem jest zainwestowanie w wentylację mechaniczną, wyposażoną w automatykę HVAC, która niesie za sobą komfort, bezpieczeństwo, a przede wszystkim oszczędność.

Jak działa automatyka HVAC?

Automatyka HVAC (skrót od ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning) są to nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu wentylacji i klimatyzacji, które wpływają na zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza oraz klimatu w budynku. Osoby decydujące się na tego typu instalację, mogą kontrolować ciepło czy wilgotność powietrza dopasowując parametry do indywidualnych wymagań. Automatyka HVAC to bardzo inteligentne rozwiązanie, które przystosowuje się chociażby do warunków atmosferycznych. Dzięki niemu możliwa jest nie tylko poprawa jakości powietrza w budynku, ale także znaczna oszczędność energii podczas eksploatacji urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Opracowanie:
Wrocław, ks. Bończyka 2 lok. 22
tel. 885 021 000
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz