Artykuł sponsorowany

Odpady drukarskie i lakiernicze – gdzie je utylizować i czemu są istotne?

Odpady drukarskie i lakiernicze – gdzie je utylizować i czemu są istotne?

Wszelkiego rodzaju niepotrzebne wyroby, które wykorzystywane były w branży drukarskiej i lakierniczej należy zutylizować wyłącznie w specjalistycznych zakładach zajmujących się tego typu usługami. To bardzo ważne, bowiem daje możliwość nie tylko właściwego składowania takich produktów, ale też ich recyklingu. Co dokładnie określa się mianem odpadów drukarskich i lakierniczych oraz dlaczego są tak wartościowe?

Wiele rodzajów odpadów drukarskich oraz lakierniczych

Głównym elementem wykorzystywanym przez drukarnie jest tusz. To właśnie za jego pomocą na kartki trafiają słowa, wzory, grafiki czy wiele innych elementów wykonanych przeważnie w formie cyfrowej. Przeniesienie ich na fizyczny nośnik wymaga użycia wspomnianego już tuszu drukarskiego, a jego nadmiar lub nieprawidłowe dopasowanie do urządzeń wykorzystywanych w drukarni może sprawić, że staje się on niepotrzebnym odpadem. Utylizacją takich materiałów zajmują się specjalistyczne zakłady, które skupują jednak nie tylko tusze drukarskie.

Są one w stanie przyjąć również wywoływacze i utrwalacze. Stosowane szeroko w poligrafii i fotografii podobnie jak tusze z wielu przyczyn stają się odpadami. Ich niewłaściwe składowanie jest niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego należy przekazać je do właściwego punktu zajmującego się przyjmowaniem takich odpadów. Jednym z nich jest Zakład Utylizacji Odpadów Przemysłowych Zygmunt Pacanowski, który dzięki nowoczesnym możliwościom technologicznym zajmuje się ich dalszym recyklingiem. Jakie jeszcze odpady drukarskie i lakiernicze mogą zostać przyjęte w tego typu miejscach oraz dlaczego są one uważane za wartościowe w recyklingu?

Paliwo alternatywne z odpadów

Do wspomnianych już odpadów lakierniczych i drukarskich warto również zaliczyć zużyte tonery oraz rozmaite opakowania. W przypadku tych ostatnich nierzadko mamy do czynienia z produktami, które wykorzystywane były do przechowywania materiałów niebezpiecznych. Nie stanowi do przeszkody dla profesjonalnego zakładu utylizacji odpadów tego typu. Odpady farb, a także rozpuszczalników czy klejów w rozmaitej postaci także zbierane są w takich punktach. Następnym krokiem jest ich utylizacja, jednak w większości przypadków podlegają recyklingowi.

W ramach ponownego przetworzenia odpady drukarskie i lakiernicze mogą stać się elementem paliw alternatywnych. Proces ich stworzenia jest jednak dość skomplikowany i wymaga zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Paliwa te określane są również jako odpady palne, które podlegają przekształceniu termicznemu w określonych piecach. Z tego właśnie względu odpady drukarskie i lakiernicze określa się jako wartościowe i istotne. Ich utylizacja i składowanie to jednak niełatwe zadanie, dlatego warto powierzyć je specjalistycznemu zakładowi świadczącemu takie usługi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz