Artykuł sponsorowany

Odchudzanie w cukrzycy w ofercie gabinetu diabetycznego „Stacja Zdrowie”

Odchudzanie w cukrzycy w ofercie gabinetu diabetycznego „Stacja Zdrowie”

Według statystyk co dziesiąty Polak cierpi na cukrzycę. To aż 3,5 mln osób, z czego ponad 1 mln z nich nie zdaje sobie sprawy z obecności choroby. Cukrzycy może towarzyszyć nadwaga lub otyłość, co tylko pogarsza kondycję zdrowotną pacjentów. W przypadku diabetyków utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest gwarancją lepszego samopoczucia, mniejszych dolegliwości cukrzycowych i dłuższego życia. Gabinet „Stacja Zdrowie” pomaga pacjentom z cukrzycą w walce z nadprogramowymi kilogramami.  

Dlaczego warto zadbać o redukcję masy ciała w przebiegu cukrzycy?

Cukrzyca i otyłość uznawane są za choroby cywilizacyjne, czyli takie związane z postępem cywilizacyjnym, wzrostem jakości życia i ułatwionym dostępem do różnorodnych dóbr, w tym także żywności. O ile otyłość lub nadwaga są zauważalnym problemem jednostki, to cukrzyca najczęściej diagnozowana jest przez przypadek. Choroba ta wiąże się z ryzykiem występowania poważnych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń metabolicznych. Charakteryzuje się też hiperglikemią. Utrata już 10% masy ciała zdecydowanie ułatwia kontrolę glukozy we krwi i zmniejsza stężenie „złego cholesterolu”. Zapobiega także chorobom nerek, które często powiązane są z nefropatią cukrzycową. Utrata zbędnych kilogramów przez diabetyka skutkuje lepszym działaniem insuliny na komórki, a więc zmniejsza insulinooporność. To jednak nie koniec zalet. Jak tłumaczy specjalista z gabinetu „Stacja Zdrowie”:

„Odchudzanie osoby chorej na cukrzycę zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu naczyniowo-sercowego. Przeciwdziała również utracie wzroku, co jest bolesną konsekwencją neuropatii cukrzycowej. W swojej codziennej pracy staram się pomagać pacjentom chorym na cukrzycę osiągnąć wyższą jakość życia. Prawidłowe BMI ułatwia ten proces”.

Jak skutecznie schudnąć, mając cukrzycę?

Walka z nadwagą/otyłością nie może być postrzegana jako chwilowy plan, który ma doprowadzić pacjenta do konkretnego wyniku. To raczej życiowa rewolucja, której celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych i stosunku cukrzyka do aktywności fizycznej. W gabinecie „Stacja Zdrowie” pacjenci mogą liczyć na pełne wsparcie podczas walki z nadwagą/otyłością. Specjalista pomoże w ustaleniu realnych celów i opracuje „harmonogram działania”, uwzględniając ograniczenia diabetyka i jego preferencje dotyczące podejmowanych przez niego ćwiczeń fizycznych.

Warto zaznaczyć, że nikt nie oczekuje od pacjenta, że ten, zaraz po konsultacji, wybierze się na godzinny trening na siłowni. Najlepsza jest metoda małych kroków. Nawet półgodzinny spacer wokół osiedla, powtarzany każdego dnia, po jakimś czasie, przyniesie oczekiwane rezultaty. Dietetyk pomoże również w wyborze produktów spożywczych i na bieżąco będzie monitorował postępy cukrzyka w odchudzaniu. Trzeba pamiętać, że nawet zdrowe jedzenie spożywane w nadmiarze, tuczy. Zachowanie ujemnego bilansu kalorycznego sprzyja gubieniu wagi. Doświadczony psychodietetyk i edukator diabetologiczny z gabinetu „Stacja Zdrowie” zadba o komfort psychiczny pacjentów z cukrzycą. Będzie też motywować ich do działania i służyć dobrą radą w chwilach załamania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz