Materiał Partnera

Odbiór zniszczonych palet – recykling surowców drzewnych

Odbiór zniszczonych palet – recykling surowców drzewnych

Palety, które dzisiaj wykorzystywane są na szeroką skalę w transporcie bliskim i dalekim, muszą spełniać wiele wymogów dotyczących swojej jakości. Mowa zwłaszcza o europaletach, które muszą przechodzić między innym proces fitosanitarny, oczyszczający surowiec drewniany ze wszystkich drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Palety nienadające się do użytku mogą być zaś recyklingowane.

Olbrzymi potencjał recyklingowy

Palety to towary o niskiej wartości, dlatego wiele firm w przypadku ich uszkodzenia nie podejmują działań ich naprawy, ale przekazują je do przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem. Warto zauważyć, że potencjał recyklingu drzewnego związanego z paletami jest ogromny. W samej Polsce obrót paletami przekracza kilkadziesiąt milionów ich sztuk, z czego znaczny odsetek każdego roku wycofywany jest z różnych względów z obiegu. Najczęściej są to wyroby uszkodzone poprzez eksploatacje, niepoprawne wyprodukowanie, niespełniające norm unijnych, czy też te, które nie posiadają odpowiednich wymiarów do działań danej firmy.

Profesjonalne skupy palet

Na dzisiejszym rynku recyklingowym działa niewiele firm zajmujących się skupem zniszczonych palet. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo SPEED PALLET SERVICE z Glinnika. Firma ta stale współpracuje z wieloma podmiotami z branży transportowej, spedycyjnej, czy magazynowej, a także z organizacjami zajmującymi się przetwórstwem drzewnym oraz odzyskiem surowców wtórnych. Warto przy tym dodać, że tak nowoczesne firmy jak SPEED PALLET SERVICE dysponują własną flotą transportową, odbierając od klientów palety fitosanitarne, europalety, palety przemysłowe cienkie, palety jednorazowe itp. Istotne jest również to, iż tego typu firmy zajmują się również krajową dystrybucją nowych i atestowanych palet, które spełniają wszystkie normy środowiskowe, nawet związane z transportem towarów żywnościowych – m.in. usługa wymiany starych palet na nowe!

Działania proekologiczne

Skup zniszczonych palet to bardzo ważne działanie proekologiczne, dlatego ważne jest to, aby firmy posiadające zniszczone wyroby z drewna, nie składowały je w różnego rodzaju magazynach, ale dostarczały je do profesjonalnych skupów. Istotne jest przy tym to, iż tego rodzaju podmioty wydają klientowi tzw. Kartę przekazania odpadu, dzięki czemu nie musi on uiszczać opłaty związanej z ochroną środowiska. Warto wiedzieć również, że cała branża związana z produkcją i obrotem paletami wzrasta każdego roku o nawet kilkanaście procent. Pokazuje to, jak ważne są działania recyklingowe w obrębie właśnie surowców wtórnych drzewnych, takich jak palety.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz