Materiał Partnera

Od patchworku do decoupage, czyli samodzielne ozdabianie wnętrz

Od patchworku do decoupage, czyli samodzielne ozdabianie wnętrz

Robótki ręczne to tradycyjna dziedzina twórczości praktykowana jeszcze dziś przez przedstawicielki najstarszego pokolenia. Dzięki rękodziełu, które ostatnio znów wraca do łask, można w fantastyczny sposób zmienić swój dom, dodając mu nie tylko kolorów, ale też prawdziwego domowego ciepła. 

Rękodzieło – przyjemność zrodzona z potrzeby

Robótki ręczne, z którymi zazwyczaj kojarzymy nasze babcie, zasiadające w fotelach z drutami, szydełkiem czy igłą i tamborkiem do haftowania, mają znacznie dłuższą historię. Są naturalną kontynuacją wytwarzania przedmiotów użytkowych. Podczas gdy wyplatanie mat z trawy czy wytwarzanie naczyń ze skorup po owocach było naturalną potrzebą, dzisiejsze robótki ręczne poza pełnieniem funkcji użytkowych są też niezwykłymi dekoracjami. Ponad sto lat temu kobiety szyły patchworkowe kołdry z powodu oszczędności, dziś tworzone tą techniką kompozycje graniczą ze sztuką, zachwycając wzorami, perfekcją wykonania i dekoracyjnością. Podobnie prezentują się przedmioty zdobione metodą decoupage, która z prostej techniki zdobienia wycinanymi z czasopism obrazkami przekształciła się w dziedzinę artystyczną, w której niezbędne są kleje, lakiery, materiały do spękań czy specjalne papiery do wycinania ilustracji. Po setkach lat rękodzieło z potrzeby zmieniło się w hobby artystyczne.

Wystarczy pomysł, kreatywność i zręczne ręce

Wystarczy naprawdę niewiele, a przy odrobinie cierpliwości powstanie piękna serwetka, narzuta na łóżko czy ocieplacz na dzbanek z herbatą, dzięki któremu w zimowe miesiące zawsze będziemy mieć coś na rozgrzewkę. Możliwości tworzenia ręcznie robionych ozdób jest bardzo wiele, a tylko od nas zależy, czy wybierzemy szydełko, druty, igłę i nici czy klej i nożyczki. Otaczanie się pięknymi drobiazgami ma też pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a jeśli pasjonuje nas takie tworzenie, możemy czerpać z niego wyjątkową przyjemność, wypełniać czas wolny tym, co naprawdę lubimy, a potem cieszyć oczy wykonanymi przez siebie przedmiotami. To nie tylko świetny sposób na ozdabianie pokoi, kuchni czy tworzenie pięknych, miękkich i bezpiecznych przedmiotów do pokoju małego dziecka. To również sposób na piękne pakowanie prezentów lub też na ich samodzielne wykonywanie, jak naszywane koralikami torebki, pamiętniki i notesy z ręcznie zdobionymi okładkami albo dekorowane pudełka na biżuterię i przybory do szycia.

Nieograniczona gama materiałów

Wykonywanie dekoracji różnymi technikami rękodzieła wymaga jeszcze materiałów, dzięki którym można stworzyć sam produkt albo wykonać piękną dekorację. W sprzedaży takich materiałów specjalizują się pasmanterie hobbystyczne, do których zalicza się Robótkowo. Specyfiką takiej pasmanterii jest nie tylko oferowanie nici, włóczek i tasiemek, ale też dziesiątków drobiazgów, dzięki którym można kreować przepiękne kompozycje. W asortymencie, poza mulinami i kordonkami do wyszywania, włóczką, drutami do robótek znajdą się też sznurki do sutaszu i shamballa, kolorowe koronki w wielu wzorach i kolorach, papiery ozdobne, filce, koraliki Toho, artykuły do decoupage, naszywki, dekoracyjne zaproszenia, kanwy do haftowania obrazów oraz dziesiątki innych produktów, pozwalające na tworzenie własnych, niebanalnych kompozycji do ozdoby domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz