Materiał Partnera

Od czego zależy trwałość metalowych ogrodzeń i balustrad.

Od czego zależy trwałość metalowych ogrodzeń i balustrad.

Balustrady i ogrodzenia należą do tej samej kategorii wyrobów stalowych w budownictwie. Mają charakter ochronny ale i dekoracyjny. Często współgrają ze sobą wzorem i stanowią komplet. Są niemałą inwestycją, dlatego też każdy zwraca uwagę nie tylko na ich wygląd, ale i na żywotność. Istotnym zagadnieniem tej branży jest odporność konstrukcji na korozję.

Elementy stalowe ze względu na termiczny rodzaj obróbki nie mogą być wykonane w fabrycznie zabezpieczonych przed korozją elementów. Są poddawane kuciu czy gięciu na gorąco oraz spawaniu, które topi metal punktowo. Dlatego też używa się stali czarnej do prefabrykacji ogrodzeń i balustrad, które celem zabezpieczenia antykorozyjnego są poddawane zabiegom:

  • Czyszczenia,
  • Galwanizacji,
  • Lakierowaniu
  • Konserwacji.

Trwałość i estetyka ogrodzeń stalowych zależy od czyszczenia stali

Od dokładności czyszczenia elementów stalowych zależeć będzie ich późniejsza trwałość i estetyka. Naniesione kolejne warstwy ochronne będą się dzięki temu dobrze trzymać i nie będzie spod nich wydobywać się korozja. Rdza pozostawiona nawet w małym stopniu wcześniej czy później rozwinie się i zniszczy warstwę ochronną. W grę w zasadzie wchodzą tylko sposoby mechaniczne. Żadna ceniąca się firma produkująca bramy i ogrodzenia stalowe nie pozwoli sobie na niedoróbkę w tym temacie.

Najprostszą i w miarę skuteczną formą czyszczenia metali jest szczotkowanie mechaniczne, ale lepsze efekty daje proces piaskowania stali. Nie daje ono szans korozji, pozostawiając goły metal, gotowy do dalszego zabezpieczenia. Szukając najwyższej jakości balustrad i elementów stalowych warto poświęcić trochę czasu i znaleźć firmy takie jak Balustrady Ogrodzenia Marcin Kuchta z Łodzi, która zabezpiecza stal ocynkiem ogniowym - jednym z najlepiej chroniących zabezpieczeń konstrukcji.

Oczyszczony element i ocynkowany jest naprawdę trwały, mimo że stosunkowo drogi to jednak brak konieczności ponownych działań antykorozyjnych sprawia, że w użytkowaniu ta metoda jest opłacalna i korzystna dla klienta. Cynk bowiem bardzo dobrze przylega do stali i tworzy znakomitą powłokę antykorozyjną, odporną na warunki atmosferyczne. Wymaga jednak dodatkowego zabezpieczenia zewnętrznego.

Ocynk musi być zabezpieczony

Ostatnim etapem zabezpieczenia antykorozyjnego jest dekoracyjna powłoka lakiernicza. Daje ona nie tylko przyjemny efekt wizualny, ale też zabezpiecza konstrukcję na pierwszej linii przed warunkami atmosferycznymi czy innymi czynnikami z zewnątrz. Jest bardzo istotnym elementem całości, powinna być gruba i dosyć twarda, jednak na tyle elastyczna aby nie odpryskiwać przy kolizjach mechanicznych.

Wyjątkiem w konstrukcjach ogrodzeń i balustrad pod względem antykorozyjnym są elementy wykonane z metali nierdzewnych lub z aluminium. Stanowią one bardzo dobre rozwiązanie estetyczne i nie ulegają korozji bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Dla celów wizualnych poddawane są polerowaniu lub regularnemu matowieniu. Proces spawania nie narusza ich struktury i nie przyczynia się do powstawania korozji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz