Materiał Partnera

Od czego zależy jakość wydruków przestrzennych?

Od czego zależy jakość wydruków przestrzennych?

Generując modele, czy części zamienne za pomocą drukarek 3D mamy na uwadze konkretne zastosowania. Aby je spełnić, wyrób końcowy musi spełniać określone wymogi. Efekt zależy od rodzaju użytego materiału produkcyjnego, jakości samej drukarki, czy umiejętności operatora – projektanta. Na co zatem zwrócić uwagę poszukując wykonawcy?

Jakość wyprodukowanych elementów za pomocą drukarki 3D powinna być nie tyle najwyższa, ile spełniać wymogi klienta co do danego projektu. Największa wytrzymałość, czy dokładność elementu jest nie zawsze pożądana. Przykładem może być wydruk na cele prezentacyjne na targach branżowych.

Parametry, od których zależy jakość wydrukowanych elementów 3D

Główne parametry, mające wpływ na jakość elementu końcowego są następujące:

  • Projekt i wykonawstwo,
  • Rozdzielczość drukarki,
  • Rodzaj stosowanej metody druku,
  • Rodzaj użytego materiału,
  • Obróbka końcowa.

Istotnym elementem jest sporządzenie odpowiedniego projektu w komputerze uwzględniającego wytyczne zamawiającego oraz biorącego pod uwagę możliwości i specyfikę tej metody wytwarzania (modelowanie 3D). Tutaj liczą się umiejętności projektanta, który musi nie tylko sporządzić model 3D, ale też skorygować go do możliwości maszyny i zachować odpowiednią sekwencję produkcyjną. Dlatego zlecają usługę specjalistycznego druku przestrzennego, należy zlecić prace doświadczonej firmie, np. firmie Three Arrows Michał Kuroś. Eksperci z branży potrafią udokumentować swoje osiągnięcia w obszarze druku 3D na potrzeby produkcji małoseryjnej.

Projektant bierze pod uwagę zarówno właściwości materiału, jak i jego późniejszą obróbkę. Do tego celu używa się specjalistycznego oprogramowania projektowego grupy CAD oraz dedykowanych sterowników drukarki 3D.

Rozdzielczość drukarki, jako minimalny krok głowicy w jednym z trzech kierunków układu współrzędnych, ma znaczny wpływ na dokładność wykonanego detalu. Wiąże się ona nieodłącznie ze sztywnością samego urządzenia drukującego oraz dokładności jego ruchów. Minimalny ruch głowicy bowiem nie przyniesie wymiernych korzyści, jeżeli nie będzie trafiał tam, gdzie trzeba. Od tych parametrów zależeć będzie wielkość minimalnych szczelin czy wypustów w kształcie przedmiotu oraz jego gładkość.

Zlecając druk 3D sprawdź jakość filamentu.

Materiał, z którego wykonywany jest wydruk, nosi nazwę filamentu. Od jego właściwości fizycznych zależy możliwość wydruku i parametry końcowe przedmiotu. Najbardziej popularne są tworzywa sztuczne termoplastyczne jak ABS, PET czy PLA. Ciekawą opcją są filmanenty imitujące drewno, gips lub inne struktury. Metody pozbawione wad tworzyw sztucznych, oparte są na technice laserowej. Materiał jest formowany i utwardzany za pomocą wiązki lasera.

Elementy wyprodukowane metodą druku 3D często wymagają obróbki wykańczającej. Spowodowane jest to niedoskonałością tej metody wytwarzania czy ograniczoną dokładnością. Zalicza się do niej wygładzanie powierzchni, frezowanie ostatecznych kształtów, wiercenie czy usuwanie elementów pomocniczych powstałych podczas procesu druku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz