Artykuł sponsorowany

Od czego zależy jakość mięsa na kebab?

Od czego zależy jakość mięsa na kebab?

Smak i wartości odżywcze mięsa na kebab nie tylko zależą od restauracji, która przyrządza turecką tradycyjną potrawę np. w wersji polskiej. Ważne są procesy produkcji mięsa, w tym jego selekcja oraz doskonała obróbka z użyciem odpowiednich przypraw. Polscy producenci mięs na kebab słyną właśnie z jakości, która potwierdzana jest między innymi w badaniach laboratoryjnych próbek mięsa. Dowiedz się, od czego zależy zatem jakość mięs na kebab.

Pochodzenie żywca ma olbrzymie znaczenie

Dla jakości mięs olbrzymie znaczenie ma pochodzenie żywca. Podkreśla się dzisiaj w branży mięsnej, iż najlepsze gatunkowe mięsa uzyskuje się ze zwierząt hodowanych w ekologiczny sposób. Należy im zapewniać zatem dobre mieszanki pasz, witaminy, a także odgraniczać jednostki chore od tych zdrowych. Nie bez znaczenia mają również warunki hodowli – od temperatury w oborach czy kurnikach, po ilość miejsca na wypoczynek dla stada. Obecnie ubojnie w dużej mierze przed skupem żywca weryfikują swojego dostawcą. Dobre mięso na kebab zaczyna się bowiem właśnie na gospodarstwie rolnym. Dużo o jakości żywca mówią zaś wyniki badań weterynaryjnych.

Wpływ ubojni na jakość mięs

Drugim ogniwem w łańcuchu jakości mięsa na kebab jest ubojnia. To ona ma olbrzymie znaczenie w nadawaniu mięsu odpowiedniej klasy. Na nią wpływają uwarunkowania dotyczące przygotowania żywca do uboju, sam zabieg uboju i czynności poubojowe, a także sposoby wychładzania poubojowego. Oprócz tego ubojnie muszą zachowywać odpowiednie standardy czynności rozbiorowych oraz wykrwawalniczych. Niezbędne są także dobre warunki przechowywania. Na etapie uboju o jakości mięsa stanowią wyniki testów laboratoryjnych, które przeprowadzane są głównie pod kątem sanitarnym. Bez nich dana partia mięsa nie może trafić do dalszej produkcji.

Standard pracy producenta a jakość mięsa

Również na etapie obróbki producenckiej mięs do kebabu należy zachować odpowiednie standardy i wypełniać szereg przepisów tak, by wyroby były wysokie jakościowo i zdatne do spożycia. Istotne jest wypełnianie norm HACCP, GHP i GMP w produkcji, które gwarantują uzyskanie produktu wolnego od zarazków, zanieczyszczeń oraz innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Samo cięcie mięsa i nadziewanie go na ruszt również wpływa na ogólną jakość pakunku. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na zastosowane przyprawy. Mięsa do kebabu tworzy się bowiem z gotową marynatą, którą powinny być egzotyczne aromaty. Najlepsi producenci unikają zatem dużej ilości konserwantów i innych uszlachetniaczy. Na to liczyć można we współpracy z firmą DANPOL MEAT FOOD, która przestrzega także standardów przechowywania mięs.

Ważne jest to by cała produkcja odbywała się w odpowiednich warunkach wilgociowych i temperaturowych. Podobnie jest z procesem mrożenia oraz transportu. Mięso na kebab powinno m.in. przejść tzw. szok termiczny w temperaturze prawie -40 stopni Celsjusza. Samo przechowywanie w chłodni musi odbywać się w temperaturze niższej niż -22 stopni.  

Strategie lokalu gastronomicznego

Ostatnim podmiotem, który ma wpływ na jakość mięsa kebabowego jest oczywiście lokal gastronomiczny. Powinien on zamawiać mięsa w takiej ilości, by nie musieć długo przechowywać danych opakowań. Samo przechowywanie musi zaś spełniać te same standardy, jakie wyznaczył producent. Bez tego wszystkie starania wcześniejszych zaangażowanych podmiotów idą na marne.

Cechy, na które zwraca się uwagę przy ocenie mięsa

Na ocenę ostateczną mięsa wpływają zaś takie czynniki jak:

  • kruchość mięsa,
  • pH mięsa,
  • barwa mięsa,
  • wartości odżywcze,
  • smakowitość.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz