Materiał Partnera

Od czego powinniśmy ubezpieczyć dom? Praktyczny poradnik

Od czego powinniśmy ubezpieczyć dom? Praktyczny poradnik

Własny dom to dla wielu Polaków spełnienie marzeń i efekt wielu lat ciężkiej pracy. Kiedy wreszcie uda nam się wybudować własne gniazdko z dala od miejskiego zgiełku, powinniśmy zadbać o to, by nic nie zakłócało naszego spokoju. Oczywiście, niektórym zdarzeniom losowym nie możemy zapobiec, jednak możemy zrobić wszystko, żeby uchronić się przed ich konsekwencjami. Dlatego warto zadbać o odpowiednio skomponowaną polisę ubezpieczeniową.

Na szelki wypadek

Polisa ubezpieczeniowa pomoże nam przetrwać najtrudniejsze sytuacje. Budując własny dom musimy pamiętać, że często różne niespodziewane wydarzenia mogą zniszczyć naszą nieruchomość. Jedynym sposobem na ograniczenie takiego niebezpieczeństwa po tym, gdy dom zostanie ukończony, jest wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

Tymczasem w Polsce od takich wydarzeń losowych jak zalanie czy pożar ubezpieczona jest tylko połowa nieruchomości. Reszta w takich sytuacjach z naprawą zniszczeń musi sobie radzić na własną rękę – a tego rodzaju wydatki mogą być dużym obciążeniem dla każdego domowego budżetu.

Jeśli się ubezpieczymy, po pożarze, wichurze uszkadzającej dach, czy zalaniu domu w trakcie jesiennych roztopów będziemy mogli uzyskać pieniądze na naprawę wszystkich uwzględnionych w umowie ubezpieczeniowej szkód. Lepiej nie czekać, aż doświadczymy takiej sytuacji na własnej skórze. Dlatego jeszcze w trakcie budowy domu powinniśmy umówić się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, takim jak Jacek Skotak.

Pakiet podstawowy

Agenci ubezpieczeniowi mają za zadanie znaleźć dla swojego klienta taką polisę, jaka będzie najlepiej dopasowana do jego potrzeb. Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości zwykle obejmuje skutki pożaru, eksplozji, huraganu, uderzenia pioruna, ulewy, powodzi, gradu, trzęsienia ziemi, uderzenia pojazdu, upadku drzew, problemów wodociągowych. Ubezpieczyciel pokrywa też koszty prowadzenia koniecznych akcji ratunkowych we wszystkich ujętych w polisie sytuacjach.

Jeśli jednak zależy nam na naprawdę spokojnym śnie, powinniśmy zastanowić się nad polisą ubezpieczeniową typu all risk. Taka polisa chroni nasz dom przed wszystkimi nieprzewidzianymi wypadkami – jej działanie ma zatem szerszy zakres. W umowie do takiej polisy nie są wyszególnione sytuacje, w których możemy z niej skorzystać. Wpisane są do niej tylko wyjątki, w których ubezpieczyciel nie odpowiada.

Pamiętajmy też, że dodatkowo warto ubezpieczyć cenne przedmioty, które mamy w domu – sprzęt elektroniczny, zabytkowe meble czy inne cenne przedmioty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz