Materiał Partnera

Oczekiwania kontra rzeczywistość, czyli na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu?

Oczekiwania kontra rzeczywistość, czyli na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu?

Zakup działki, a następnie wybór projektu domu to często trudna decyzja. Dom oprócz bycia oszczędnym w eksploatacji musi być również funkcjonalny oraz komfortowy. Znalezienie projektu, który w pełni pokryje nasze oczekiwania, jest rezultatem określenia swoich potrzeb. Zatem od czego zacząć, aby w przyszłości uniknąć gorzkiego rozczarowania i nie pogubić się w setkach projektów? Zapraszamy do lektury.

Określ swoje możliwości oraz potrzeby

Przystępując do wyboru projektu domu zakup działki mamy już za sobą. Znamy jej wielkość i poszczególne wymiary. Wówczas jeżeli dysponujemy działką o niewielkiej powierzchni, a marzy nam się dom o sporym metrażu, naturalnym jest wybranie domu piętrowego.

Kolejnym ważnym elementem jest określenie, czy chcemy mieć schody, czy nie. To również decydująca kwestia, czy wybierzemy dom parterowy lub piętrowy.

Następnie określamy przybliżoną powierzchnię domu adekwatnie do budżetu, którym dysponujemy. Na tym etapie pamiętajmy, że im większa powierzchnia, tym wyższy koszt utrzymania.


Określ ilość pomieszczeń oraz ich rozmieszczenie

Jeżeli tylko możemy, dostosujmy się do zasady o jednym pokoju na każdą parę bądź dziecko w domu oraz jednym dodatkowym dla gości. W przypadku domu piętrowego warto umieścić po jednej łazience na każdym piętrze- to ułatwi w przyszłości życie.

Rozmieszczenie najważniejszych pomieszczeń, czyli kuchni i pokoju dziennego jest równie ważne co ilość pomieszczeń. Oczywiście najlepszym i sugerowanym rozwiązaniem jest umieszczenie salonu na południowej stronie, gdyż ta strona jest najbardziej nasłoneczniona. Kuchnia za to powinna zostać skierowana na stronę północną. Warto także na tej stronie zaplanować przestrzeń ogrodową bądź rekreacyjną, co z pewnością będzie akcentem umilającym czas spędzony w kuchni.

Oprócz położenia tych dwóch pomieszczeń musimy rozważyć możliwość połączenia bądź separacji kuchni i pokoju dziennego.

Piwnica czy małe pomieszczenie gospodarcze

W każdym domu potrzebne jest miejsce na schowanie żywności czy tego, co nigdzie indziej swego miejsca nie znalazło. Myśląc o tym, stajemy przed wyborem między piwnicą a zwykłą spiżarką. Z pewnością budowanie domu podpiwniczonego niesie za sobą dodatkowe koszty w postaci dodatkowych robót ziemnych oraz wywiezienia niepotrzebnych mas ziemi. Taka piwnica nadaje się zwykle tylko do przechowywania jedzenia oraz umieszczenia kotłowni. Nie można w niej prać czy suszyć ubrań. Pomieszczenie gospodarcze to jedynie dodatkowe pomieszczenie na pierwszym poziomie domu. Nie wymaga praktycznie poniesienia dodatkowych kosztów.

Kiedy już rozważyliśmy te wszystkie aspekty i wiemy, czego chcemy, udajemy się prosto do najlepszego biura projektów Archi Bia Pracownia Projektowa w Białymstoku. Doświadczeni architekci z pewnością nam doradzą i stworzą projekt naszego domu marzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz