Artykuł sponsorowany

Ocieplanie poddasza - jaka metoda izolacji sprawdzi się najlepiej?

Ocieplanie poddasza - jaka metoda izolacji sprawdzi się najlepiej?
Poddasze użytkowe wymaga szczególnego zadbania o właściwą izolację cieplną. Z jednej strony chcemy dobrego uszczelnienia, aby ciepło nie uciekało, z drugiej strony zależy nam również na tym, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Dlatego wybór odpowiedniej metody izolacyjnej oraz materiałów jest kluczowy. Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad termoizolacją poddasza?

Wybór materiału izolacyjnego

Musimy pamiętać, że przez niewłaściwie ocieplony dach może uciekać nawet 25% ciepła. Odpowiedni materiał termoizolacyjny sprawi, że koszty ogrzewania ulegną zmniejszeniu. W tym przypadku mamy do wyboru kilka metod izolacji termicznej. Popularnym rozwiązaniem jest wełna mineralna, która dobrze zapobiega przenikaniu ciepła oraz zapewnia izolację akustyczną. Podobnie zastosowanie pianki poliuretanowej – ta metoda zaliczana jest do izolacji natryskowych. Rzadziej wykorzystywana jest metoda izolacji styropianem, choć materiał ten również posiada właściwości termoizolacyjne. Specjaliści z firmy F.P.U.H. "Piksa" Beata Piksa zwracają uwagę na innowacyjny sposób izolacji – metodę wdmuchiwania wełny celulozowej. Doskonale sprawdzi się ona przy izolacji poddaszy w postaci skosów i stropów.

Wybór rodzaju ocieplenia

Poza materiałem izolacyjnym, musimy zastanowić się również nad najbardziej odpowiednim rodzajem ocieplenia. Popularna w naszym kraju jest metoda międzykrokwiowa, jednak jej wykorzystanie wymaga zamontowania dodatkowej warstwy materiału w celu zapobiegania powstaniu mostków termicznych. W ostatnim czasie coraz częściej stosowana jest także metoda nakrokwiowa, która polega na równomiernym rozłożeniu wełny lub styropianu. 

Najczęściej popełniane błędy 

Nieprawidłowo zainstalowana termoizolacja prowadzi do powstawania mostków termicznych, a to przekłada się na wyższy procent uciekającego ciepła, a w rezultacie – wyższe rachunki. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji dobrze się zastanowić. Często popełnianym błędem jest zastosowanie jednej warstwy izolacyjnej. Niezależnie od użytego materiału, musimy pamiętać, że pojedyncza warstwa może nie zapewnić wystarczającego uszczelnienia. Kolejnym błędem jest użycie niewłaściwego materiału, który nie wpasowuje się w specyfikę budynku. Ważne jest również odpowiednie zainstalowanie termoizolacji, dlatego w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy montażowej. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz