Materiał Partnera

Ocieplanie domu od wewnątrz

Ocieplanie domu od wewnątrz

Ocieplanie budynku od wewnątrz to rozwiązanie stosowane rzadko, przede wszystkim ze względu na większe skomplikowanie procesu i konieczność fachowej wiedzy w tej dziedzinie. Czasem jest jednak konieczne, np. z powodu wysokich rachunków za ogrzewanie, a także, gdy właściciel nieruchomości nie chce, bądź nie może ocieplić go z zewnątrz. Wtedy stajemy przed koniecznością zastosowania takiego rozwiązania. Jakie są na to sposoby i o czym trzeba pamiętać?

O czym należy pamiętać przy ocieplaniu budynku od wewnątrz?

W sytuacji, gdy decydujemy się na izolację wewnętrzną, konieczne będzie jej prawidłowe i skrupulatne zaprojektowanie przez fachowców, a także odpowiednie wykonanie. Znaczenie mają bowiem takie własności jak choćby współczynnik oporu dyfuzyjnego. Parametr ten jest istotny w przypadku zapobiegania powstawania w budynku wilgoci, która mogłaby doprowadzić do rozwoju szkodliwej pleśni i grzybniSpecjaliści muszą także wziąć pod uwagę wentylację, jaka panuje w pomieszczeniu, gdyż jeśli nie będzie ona odpowiednio wydajna, to wpłynie na zwiększenie ilości pary wodnej, a tym samym pojawi się kłopot z jej odprowadzaniem.

Wymiana okien

Maciej Kicior z przedsiębiorstwa Akutermika zajmującej się m.in. docieplaniem mieszkań od wewnątrz przyznaje, że w tego typu projektach konieczna jest często wymiana okien, które powinny mieć niski parametr izolacyjności cieplnej, jeśli mają dodatkowo chronić pomieszczenie przed przenikaniem ciepła. Bez tego może okazać się, że nawet najlepsza izolacja ściany nie spełni odpowiednio swojej funkcji, a wydane na ten poczet pieniądze nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Lokalizacja i zminimalizowanie mostków termicznych

Kolejnym wyzwaniem przy ocieplaniu budynków od wewnątrz jest uniknięcie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które następuje zwiększona wymiana energii pomiędzy stroną wewnętrzną i zewnętrzną budynku. Najczęściej są one ulokowane w miejscach na styku balkonu ze stropem, przy oknach, na skosach poddasza, a także na nadprożach oraz wieńcach. Narzędziem, które pozwoli nam jednoznacznie stwierdzić umiejscowienie, charakter i wielkość mostków cieplnych jest kamera termowizyjna. Aby w sposób maksymalny uniknąć ich występowania, poza główną ścianą oraz przegrodami, musimy zaizolować także ściany położone prostopadle oraz najlepiej strop nad, a także pod pomieszczeniem.

Wyzwania i problemy przy ocieplaniu domu od wewnątrz

Ocieplając część budynku wielorodzinnego, niestety nie mamy kontroli nad izolacją przegród w pomieszczeniach obok. Jeśli dodatkowo proces montażu izolacji okaże się niewydajny, narażamy się na to, że wciąż z pomieszczenia będzie uciekać ciepło, co nie wpłynie pozytywnie na komfort w naszym domu. Warto więc w sposób odpowiedni podejść do zaprojektowania i wykonania izolacji termicznej za pomocą odpowiedniej jakości materiałów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz