Artykuł sponsorowany

Ocieplanie budynków

Ocieplanie budynków

Jednym z najprostszych sposobów wpływających na zwiększenie komfortu cieplnego budynku jest zastosowanie ocieplenia ścian zewnętrznych. Pozwoli to również na jednoczesne zmniejszenie kosztów za ogrzewanie. Metod i materiałów stosowanych przy ociepleniach jest bardzo wiele, jednak coraz popularniejsze staje się ocieplanie natryskowe pianką. Czym właściwie jest i jakie ma zalety?

Czym jest ocieplanie pianą PUR?

Rozprężona pianka poliuretanowa jest świetnym materiałem stosowanym do ocieplania budynków. Piana izolacyjna jest materiałem, który zostaje wytworzony z gotowych składników dostarczonych na budowę. Nanoszona jest na powierzchnię za pomocą specjalnego agregatu. Dzięki natryskowi możliwe jest ocieplenie wielu różnych elementów domu począwszy od fundamentów, aż po sam dach. Pianka dociera w trudno dostępne miejsca wypełniając nawet najmniejsze szczeliny i pokrywa wszelkiego rodzaju nierówności. Docieplanie pianą poliuretanową jest jedną z najszybszych metod ocieplania budynków. Dla przykładu poddasze, którego powierzchnia użytkowa wynosi około 100 m2 można zaizolować w przeciągu kilku godzin.

Jak tłumaczy ekspert w tej dziedzinie z firmy Izol-Mas Firma Usługowo-budowlana Michał Mastalerz, nowoczesna pianka poliuretanowa może znaleźć swoje zastosowanie zarówno jako materiał izolujący ciepło, ale również jako izolator akustyczny. Jednak w przeciwieństwie do ocieplania budynku z zastosowaniem styropianu lub wełny ocieplanie pianą PUR wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i znajomość metod wytwarzania pianki więc może to zrobić jedynie doświadczona grupa fachowców.

Zalety ocieplania budynków pianką

Pianka poliuretanowa posiada wiele zalet. Przede wszystkim wcześniej wspomniana szybkość jej aplikacji. Zastosowanie pianki jako izolatora termicznego powoduje znaczne skrócenie czasu budowy. Jednak jej główną zaletą jest uzyskanie 100% szczelności budynku. Poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii natrysku pianka poliuretanowa pokrywa dokładnie całą pożądaną powierzchnię tworząc jednolitą warstwę. Pianka wnika nawet w najmniejsze szczeliny i trudno dostępne miejsca zapewniając całkowite pokrycie. Pozwala to na utrzymanie stałej temperatury w całym obiekcie.

Następną zaletą pianki PUR jest jej waga. Pianki poliuretanowe są stosunkowo lekkie, więc mogą być stosowane na starych obiektach bez wykonywania dodatkowych konstrukcji wzmacniających. Pianka izolacyjna doskonale przylega do różnego rodzaju materiałów m. in. cegły, betonu, drewna, czy płyty OSB. Jest ona bardzo elastyczna więc bez problemu można ją stosować na konstrukcji dachu. Pianka PUR jest również bardzo bezpiecznym materiałem dla środowiska. Nie ulega kruszeniu, nie pyli oraz nie utlenia się. Jej właściwości są zachowane w całym okresie użytkowania obiektu. Kolejną zaletą wynikającą z zastosowania pianki izolacyjnej jest oszczędność, która wynika ze zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku.

Zastosowanie pianki poliuretanowej jako izolatora termicznego budynku ma wiele zalet. Znacznie skraca czas pracy na  budowie oraz wpływa na oszczędność związaną z kosztami ogrzewania domu. Ponadto można ją stosować na wielu różnego rodzaju powierzchniach beż martwienia się, że pozostaną jakieś szczeliny w izolacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz