Artykuł sponsorowany

Ochrona własności przemysłowej „w pigułce”

Ochrona własności przemysłowej „w pigułce”

Pojęcie praw autorskich kojarzymy często z filmami, książkami. Pojęcie własności przemysłowej też jest związane z dobrami intelektualnymi, tylko takimi, które są wykorzystywane w innego rodzaju działalności. Własnością przemysłową może być twórcze rozwiązanie techniczne czy organizacyjne, mające zastosowanie w przemyśle. By podlegało ochronie, musi być zarejestrowane w odpowiednim urzędzie państwowym.

Dobrem chronionym prawem własności przemysłowej są projekty wynalazcze, do których zaliczamy nie tylko wynalazki, ale i wzory przemysłowe, wzory użytkowe, topografie układów scalonych czy projekty racjonalizatorskie.  Prócz projektów wynalazczych przez własność przemysłową rozumie się też oznaczenia handlowe, które dzielimy na znaki towarowe i oznaczenia geograficzne.

W praktyce, laikowi nie zawsze jest łatwo rozstrzygnąć, do jakiej kategorii należy zaliczyć dany projekt wynalazczy czy oznaczenie handlowe i w jaki sposób je rejestrować – mówi specjalista z Kancelarii Prawno Patentowej BellepatWarto poświęcić chwilę uwagi na ich wyjaśnienie, by uniknąć późniejszych nieporozumień. 

Projekty wynalazcze

Wynalazek to rozwiązanie techniczne w jednej z czterech kategorii:  produkty, urządzenia, sposoby, zastosowania. Musi być czymś nowym w skali światowej, czyli nie być częścią stanu techniki, która jest już znany. By uzyskać patent na wynalazek, trzeba go zgłosić do właściwego urzędu patentowego, na piśmie. Jeśli się uda, zyskujemy prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku i czerpania z niego dochodów na terenie Polski (chyba, że zgłosimy i uzyskamy patent także za granicą). Przez wzór użytkowy rozumiemy rozwiązanie techniczne, które jest nowe i dotyczy kształtu, budowy lub zestawienia elementów konstrukcji przedmiotu, które mają postać trwałą (np. rower).  Wzór przemysłowy to nowa, oryginalna postać wytworu lub jego fragmentu, uzyskana poprzez nadanie mu wyjątkowego waloru estetycznego – kolorystykę, kształt, strukturę, linię (np. opakowanie). 

Oznaczenia handlowe

Ochronie własności przemysłowej podlegają też znaki towarowe czyli oznaczenia, przedstawione graficznie, wyróżniające towar jednego producenta od tego samego towaru innych firm (rysunek, sygnał dźwiękowy). Oznaczenia geograficzne to nazwy miejscowości, regionu lub państwa które identyfikują towar, bo jego produkcja jest ściśle z tym terenem związana, np. warunki geograficzne przesądzają o jego jakości i wyjątkowości (np. oscypek).

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz