Artykuł sponsorowany

Ochrona twarzy i oczu w miejscu pracy

Ochrona twarzy i oczu w miejscu pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca w miejscu pracy musi zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo. W wielu branżach istotne znaczenie ma ochrona twarzy i oczu – szczególnie w przypadku, gdy są one narażone na bezpośredni kontakt z czynnikami stanowiącymi zagrożenie.

Dlaczego należy stosować środki do ochrony twarzy i oczu?

Do najczęściej pojawiających się urazów twarzy i oczu zalicza się uszkodzenia spowodowane przez odpryski ciał stałych. Dochodzi do tego między innymi podczas prac związanych z obróbką drewna, kamieni, tworzyw sztucznych czy metalu. Źródłem urazów mogą być również ruchome części maszyn i urządzeń, które – mimo że nie są do końca sprawne – nadal są dopuszczone do pracy.

Również kontakt z substancjami chemicznymi, wysoką temperaturą, a nawet opiłkami może być niezwykle groźny. Czasami dochodzi do nieprzewidzianych sytuacji, efektem których jest częściowy lub trwały uszczerbek na zdrowiu pracownika. Może dojść m.in. do poparzeń skóry czy nawet utraty wzroku.
Dlatego tak istotne jest, by stosować odpowiednie środki chroniące oczy oraz część twarzową głowy. Odpowiednio dobrane akcesoria dostępne są w wielu sklepach oferujących odzież roboczą, np. w firmie BHP Nawigator. Usługi wysokościowe J. Grochmal, specjalizującej się nie tylko w sprzedaży ubrań ochronnych, ale również sprzętu do prac wysokościowych.

Właściwie dobrana odzież robocza ochronna pozwala zmniejszyć ryzyko urazów spowodowanych takimi czynnikami jak:

  • czynniki mechaniczne,
  • promieniowanie,
  • wysoka temperatura,
  • czynniki biologiczne,
  • czynniki chemiczne.

Klasyfikacja poziomu zagrożeń

Warto mieć świadomość, że normy ustalają poziom zagrożeń na podstawie testów polegających na uderzeniu stalową kulką o masie 0,86 g z różną prędkością. Przeprowadzone testy pozwalają na wybór odpowiedniej metody ochrony twarzy i oczu w zależności od ich wyników.

Zgodnie z obowiązującymi normami najwyższą klasą ochrony charakteryzują się specjalne osłony twarzy. Natomiast najniższą ochronę zapewniają okulary.

Jak chronić twarz i oczy podczas pracy?

Istnieje wiele dodatków do odzieży roboczej, których zadaniem jest pełna ochrona twarzy i oczu oraz minimalizowanie zagrożeń.

  • Okulary ochronne – dostępne są w wersji bez bocznych osłon lub z bocznymi osłonami. Soczewki wyprodukowane są najczęściej z tworzywa sztucznego lub nietłukącego się szkła. Służą przede wszystkim jako ochrona przed odpryskami ciał stałych i cieczy.
  • Gogle ochronne – ich funkcja jest podobna do funkcji standardowych okularów ochronnych. Różnica polega jednak na ich lepszym przyleganiu do głowy, dzięki czemu stanowią efektywniejszą formę zabezpieczenia. Doskonale sprawdzają się w przypadku pracy z substancjami chemicznymi. Jeśli posiadają filtry, zabezpieczają także przed szkodliwym promieniowaniem.
  • Osłony twarzy – wykonane są z tworzyw sztucznych lub metalowej siatki. Wiele modeli dostępnych jest w wersji z filtrami chroniącymi przed szkodliwymi promieniowaniem. W zależności od materiałów, z których zostały wyprodukowane, służą do ochrony twarzy i oczu podczas pracy w różnych środowiskach.

Do ochrony twarzy i oczu w środowisku spawaczy służą przyłbice spawalnicze (mocowane na głowie, np. na hełmie ochronnym) i tarcze spawalnicze (trzymane w ręku, zapewniając ochronę także szyi).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz