Materiał Partnera

Ochrona podczas zagranicznych wojaży

Ochrona podczas zagranicznych wojaży

Turystyka na świecie jest silnie rozwinięta, chętnie docieramy nie tylko do krajów o wysokim poziomie rozwoju, ale również w miejsca, które będą nieco dzikie i bardziej niebezpieczne. Jednak i tu i tu czekają na nas rozmaite niebezpieczeństwa. W państwach wysokorozwiniętych koszta opieki zdrowotnej są wysokie, jednak jest ona na bardzo dobrym poziomie, z kolei z krajach biednych zauważamy niski poziom opieki medycznej. Niezależnie więc od celu podróży przydatne może okazać się ubezpieczenie.

Czy polisa na zagraniczny wyjazd będzie droga?

Ubezpieczenia wbrew pozorom nie są aż tak drogie, szczególnie jeśli porównamy je do tego, co dzięki nim możemy zyskać. Oczywiście jeśli ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi, bo ubezpieczenia na życie nie zwrócą nam sprawności, ale może ułatwić, a nawet umożliwić leczenie. Ubezpieczenia zagraniczne to średnio koszt około 50 zł dla jednej osoby na tygodniowy wyjazd. Wszelkich informacji udzieli nam fachowy pośrednik ubezpieczeniowy Elżbieta Olejnik.

Karta EKUZ i jej ograniczenia

W czasie zagranicznych wojaży wiele osób opiera się na wydawanej przez NFZ karcie EKUZ, która uprawnia nas do podobnych świadczeń w ramach ubezpieczenia, jak w Polsce. Jest ona jednak ważne tylko w części krajów europejskich. Posiada też dodatkowe ograniczenia. Musimy pamiętać, że możemy na podstawie okazanej karty korzystać z takiej samej opieki medycznej, jak obywatele kraju, w którym się znajdujemy. Oprócz tego korzystanie z opieki medycznej jest możliwe jedynie w państwach, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem NFZ. Karta EKUZ nie daje możliwości pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski, który w niektórych wypadkach może okazać się bardzo wysoki. W wielu krajach pacjenci dopłacają do usług publicznej służby zdrowia, z których korzystają.

W związku z tymi obostrzeniami, oczywiście jeśli jedziemy do kraju w którym karta EKUZ obowiązuje może ona okazać się przydatna, jednak, nie zawsze zapewni nam ona ochronę i da gwarancję udzielenia pomocy medycznej.

Jak więc zabezpieczyć się na wyjazd?

Jeśli planujemy zagraniczne wakacje z całą pewnością warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenia na wakacje, dla nas i naszych bliskich. Suma jaką zapłacimy nie będzie wielka, a będziemy zdecydowanie spokojniejsi wiedząc, że w trudnej sytuacji zostanie udzielona nam odpowiednia pomoc. Ubezpieczenia na wyjazd różnią się pomiędzy sobą w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, przed wybraniem odpowiedniej dla nas opcji najlepiej będzie poznać wszystkie oferowane warunki. Szczegółowo zostaną nam one przedstawione przez doradcę ubezpieczeniowego.

Liczne dodatki do ubezpieczenia turystycznego

Jak już wspomnieliśmy średnia cena polisy turystycznej to około 50 zł na tydzień dla jednej osoby, przy założeniu pokrycia 200 tys kosztów leczenia. Polisa stanowi dla nas również znaczące zabezpieczenie, jeśli zajdzie konieczność transportu medycznego. Mimo to, to jeszcze nie wszystko co otrzymujemy w ramach polisy, gdyż wiele pakietów oferuje dodatkowo ubezpieczenie oc w życiu prywatnym. Posiadanie takiego dodatku może okazać się bezcenne w sytuacji,gdy dopuścimy się krzywdy na osobie prywatnej, np. w postaci zniszczenia elementów wyposażenia hotelowego, czy w czasie zjazdu na nartach zderzymy się z innym narciarzem – koszta zostaną pokryte z polisy.

Niektóre polisy turystyczne oferują również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czy chociażby ubezpieczenie naszego bagażu na wypadek jego kradzieży. Za kilka złotych dziennie kupujemy własny spokój w czasie zagranicznych wyjazdów. Ma to znaczenie szczególnie jeśli weźmiemy po uwagę koszta hospitalizacji, opieki ambulatoryjnej i medycznej w innych państwach.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz