Artykuł sponsorowany

Ocalić od zapomnienia, czyli renowacja mebli tapicerowanych.

Ocalić od zapomnienia, czyli renowacja mebli tapicerowanych.

W wielu naszych domach są meble z historią, duszą lub po prostu wygodne, czyli takie z którymi nie chcemy się rozstawać, nawet w chwili gdy okres swojej świetności mają już za sobą. Niektóre z nich, pomimo upływu czasu, nadal nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Dlatego też bardzo często ich właściciele traktują je w szczególny sposób i zamiast wyrzucać, w razie potrzeby zlecają ich naprawę lub wykonanie zabiegów renowacyjnych.

Drugie życie

Tapicer to zawód o charakterze rzemieślniczym, który najczęściej wykonywany jest przez ludzi z pasją. Niemniej jednak współcześni fachowcy, między innymi tacy jak Krzysztof Kuczerawy z firmy renoSTYL z Tomaszowa Mazowieckiego, świadczący usługi tapicerskie i renowacyjne, odnawiają, naprawiają, a nawet zmieniają wygląd nie tylko starych i antycznych mebli, ale także na przykład krzesła, kanapy lub sofy współczesne, również z popularnych sieciówek. Wielu specjalistów zajmuje się też tapicerką pojazdową. Warto przy tym pamiętać, że działania związane z renowacją mebli tapicerowanych to nie tylko wymiana zużytych materiałów obiciowych. Cały proces przywracania dawnej świetności jest czasochłonny i obejmuje także demontaż, czyszczenie, usunięcie rys i uszkodzeń, impregnowanie, malowanie lub lakierowanie, zazwyczaj drewnianych, elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych mebla oraz wymianę zużytych sprężyn lub wypełnienia. W przypadku gdy na powierzchni mebla widoczne są charakterystyczne dziurki, może to oznaczać, że w drewnie kryją się korniki, a co za tym idzie niezbędne jest także jego odrobaczywienie. Niemniej jednak nie sama renowacją tapicer żyje. W jego warsztacie mogą powstawać zupełnie nowe meble, takie jak pufy, kanapy, krzesła, wersalki, tapczany, fotele samochodowe, ale również przedmioty dekoracyjne, np. zasłony, kotary czy dywany i wykładziny. Wiele z tych rozwiązań jest tworzonych pod indywidualne zamówienie w oparciu o wizję i pomysł klienta, które dobry fachowiec potrafi przemienić w rzeczywistość.

Przeczytaj również: Na czym polega renowacja mebli tapicerowanych?

Jak dbać o meble tapicerowane    

Bez względu na to czy kupiliśmy nowe meble tapicerowane, czy też odebraliśmy je prosto po renowacji z warsztatu specjalisty, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących dbania o nie, które pozwolą nam cieszyć się ulubionymi meblami przez długie lata. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie miejsce ustawienia. Najlepiej aby mebel nie był narażony na zbytnie działanie promieni słonecznych, a także nadmiernego ciepła (bliskość grzejników lub kominków), dzięki czemu zapobiegniemy blaknięciu mebla. Bardzo ważne jest także regularne odkurzanie tego typu przedmiotów, gdyż kurz osiada na nich szczególnie chętnie, zwłaszcza w narożnikach lub zgięciach. Od czasu do czasu warto poddać meble dokładniejszemu czyszczeniu, przy czym należy pamiętać, że tego typu czynność wymaga zastosowania specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu. Dodatkowo należy uważać, aby zbyt duża ilość wody nie dostała się do mebla i nie wsiąkła na przykład w wypełnienie znajdujące się w sofach czy kanapach. W przypadku pojawienia się różnego rodzaju zabrudzeń lub plam należy usuwać je od razu. Zostawiane na dłuższy czas mogą być później trudne w usunięciu lub co gorsza spowodować trwałą zmianę w kolorze i strukturze tkaniny.

Odnowiony lub zrobiony na indywidualne zamówienie mebel z duszą to ozdoba każdego domu. Dlatego też zanim wyrzucimy stary fotel lub krzesło na śmietnik dobrze jest zastanowić się czy nie warto dać mu szansy na drugie życie, nadając mu jednocześnie niepowtarzalny styl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz