Artykuł sponsorowany

Obsługa prawna firm – kiedy i po co warto z niej korzystać?

Obsługa prawna firm – kiedy i po co warto z niej korzystać?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością przestrzegania różnych przepisów prawa. Ważne jest prawo skarbowe, nieruchomościowe, budowlane, handlowe, gospodarcze oraz wiele innych gałęzi. Aby móc dobrze interpretować dane rozporządzenia i zapisy ustaw należy zatrudniać pracownika, który posiada wykształcenie prawne. Alternatywnym rozwiązaniem jest współpraca z radcą prawnym. Kiedy i po co warto z niej korzystać?

Współpraca z radcą prawnym dla każdej firmy

W USA, Niemczech, a także w bogatych krajach azjatyckich od lat duże, średnie i małe firmy współpracują z kancelariami prawnymi w ramach stałej obsługi prawnej. Konsultowanie swoich decyzji z radcą prawnym pozwala bowiem uniknąć ryzyka, niekorzystnych postanowień umów, a także nieprawidłowego interpretowania prawa – to może skutkować np. wysokimi karami finansowymi.

Obsługa prawna jest zatem ważna dla każdej działalności gospodarczej. Jedne firmy potrzebują jednak niemalże codziennych konsultacji, inne zaś wymagają bardziej elastycznej współpracy. Obecnie w Polsce praktyka stałej kooperacji firm z prawnikami staje się coraz powszechniejsza. Zwraca na to uwagę doświadczony radca prawny Robert Krupa, który udziela wsparcia podmiotom z różnych branż.

Co może obejmować obsługa prawna firm?

Obsługa prawna firm jest ważna już na samym początku działalności. Prawnicy pomagają bowiem nawet w zakładaniu przedsiębiorstwa, ustalaniu jego regulaminów i statutów, a także w porządkowaniu ustroju finansowego oraz prawnego.

Przedsiębiorcy, którzy działają już na rynku, liczyć zaś mogą na porady prawne dotyczące wszelkiej działalności klienta. Radca prawny może opiniować umowy, przygotowywać je, a także brać udział w negocjacjach z kontrahentami. Prawnicy prowadzą również dla przedsiębiorców sprawy pracownicze, windykacje należności (sądowe lub polubowne), a także służą pomocą przy różnego typu sporach biznesowych oraz tych związanych ze sprawami administracyjnymi i skarbowymi.

Oprócz tego radca prawny może przygotowywać pozwy i świadczyć usługi zastępstwa procesowego. W przypadku większych firm często kooperacja dotyczy rejestrowania zmian w KRS, tworzenia Jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ), zakładania i rejestracji spółek (w tym spółek córek), a także przekształcania i ich podziału. Wtedy ważna jest usługa due diligence – w uproszczeniu jest to poddanie przedsiębiorstwa dogłębnej analizie (m.in. prawnej) w celu jego wyceny przez inwestora.

Modele współpracy przy obsłudze prawnej firm

Najlepsi radcy prawni, którzy dedykują swoją pomoc nie tylko klientom indywidualnym, ale także biznesowym, są w stanie zapewnić bardzo elastyczny model współpracy. Może ona zarówno dotyczyć konsultacji w siedzibie firmy klienta lub w kancelarii prawnej, jak i też może być związana z pomocą drogą telefoniczną, mailingową czy tą z wykorzystaniem video konferencji.

Dlaczego warto decydować się na obsługę prawną firmy?

Obsługa prawna firmy to zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed błędami administracyjnymi, a także przed ryzykownymi inwestycjami. To również usprawnienie procedur wewnętrznych i wyższa satysfakcja pracowników. Przedsiębiorstwa współpracujące z radcami prawnymi sygnalizują również swoim kontrahentom fakt, iż transparentność i uczciwość jest dla nich bardzo ważna. W świecie biznesu tacy partnerzy biznesowi są bardzo szanowani. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz