Artykuł sponsorowany

Obrót wierzytelnościami w świetle prawa

Obrót wierzytelnościami w świetle prawa

Zadłużenie to trudny temat, który jest problemem nie tylko dla samego dłużnika, ale również dla wierzyciela. W szczególnie ciężkiej sytuacji istnieje możliwość sprzedania wierzytelności, czyli - mówiąc prościej - niespłaconego długu. Jednak jak to zrobić, aby wszystko odbyło się sprawnie i zgodnie z prawem? Przychodzimy z pomocą!

Czym jest obrót wierzytelnościami?

Kiedy wierzyciel nie może ściągnąć wierzytelności od dłużnika, ma prawo przenieść ją na osobę trzecią, na przykład na przedstawiciela firmy windykacyjnej - wtedy mówimy o obrocie wierzytelnościami.

To pojęcie jest regulowane prawnie przez Kodeks cywilny. Oto najważniejsze postanowienia:

Art. 353. § 1. Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić;
Art. 509. § 1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. § 2. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

Kolejne artykuły Kodeksu cywilnego, to jest 510 - 516 szczegółowo opisują, jakie należy spełnić wymagania, aby przekazanie wierzytelności miało mocną podstawę prawną.

Wierzytelności wyłączone z obiegu

Pomimo artykułu 509 Kodeksu cywilnego, który został przytoczony wcześniej, istnieją pewnie wierzytelności, których nie można przenosić. Niektóre z ograniczeń są nałożone ustawowo, na przykład zgodnie z artykułem 84 Kodeksu pracy taką wierzytelnością jest niewypłacone  wynagrodzenie za pracę albo prowizja. Inne obostrzenia mogą wynikać z umowy, jaką dłużnik zawarł z wierzycielem - chodzi o zapis, który jasno mówi o tym, że przekazywanie wierzytelności na inny podmiot jest niedozwolone. Oczywiście to tylko kilka przykładów. W rzeczywistości takich wyjątków jest więcej.

W przypadku wątpliwości związanych z odstąpieniem od wierzytelności warto jest się skontaktować z punktem, którego pracownicy mają doświadczenie w obrocie wierzytelnościami i będą w stanie wyjaśnić wszystkie zagadnienia. Takie usługi świadczy firma Ga-Lex.

Obrót wierzytelnościami - zagadnienia prawne

Wierzytelność ma postać prawa majątkowego, a dokumentem dającym prawo do obrotu nią jest umowa cesji wierzytelności - takiego pisma nie uznaje się za towar, dlatego mówiąc o obrocie wierzytelnościami mamy na myśli usługę. Jednak w zależności od tego, czy mowa jest o wierzytelności własnej podatnika, czy o wierzytelności nabytej od innego podmiotu, podejście prawa podatkowego jest inne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz