Artykuł sponsorowany

Obróbka wibrościerna - poznaj możliwości nowoczesnej metody obróbki powierzchniowej metali

Obróbka wibrościerna - poznaj możliwości nowoczesnej metody obróbki powierzchniowej metali

Właściwe przygotowanie powierzchni elementów metalowych to jeden z najważniejszych etapów podczas końcowych procesów produkcji różnorodnych elementów i detali metalowych, narzędzi czy części do maszyn lub pojazdów. Nie należy jednak zapominać, że w przypadku obróbki powierzchniowej metali można korzystać z szerokiej palety rozwiązań technologicznych, gdzie jedną z najbardziej wydajnych metod stała się obecnie obróbka wibrościerna.

Obróbka wibrościerna bez tajemnic

Rozwój technologii i wzrost automatyzacji procesów produkcyjnych spowodowały stawianie coraz wyższych wymagań wytwarzanym elementom i detalom metalowym, wykorzystywanym w wielu branżach gospodarki. Skutkiem tego stało się poszukiwanie jeszcze bardziej skutecznych i ekonomicznych metod obróbki wykończeniowej powierzchni elementów metalowych. Niezaprzeczalnie jednak jedną z popularniejszych i wysokowydajnych form wykańczania powierzchni detali wykonanych z metalu, stosowanych przez współczesne przedsiębiorstwa produkcyjno-wdrożeniowe, w tym także firmę Nabor, jest obróbka wibrościerna. Jest to metoda, w przypadku której wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia wibracyjne, gdzie w czaszy roboczej umieszczone zostają elementy wymagające obróbki (dotyczy to najczęściej bardzo dużych ilości, drobnych bądź średnich detali), a także niezbędne media (np. materiały ścierne lub polerskie w postaci kształtek ceramicznych z dodatkiem środków technologicznych). Należy przy tym pamiętać, że proces obróbki wibrościernej może być przeprowadzony na sucho z użyciem past ściernych i nośnika albo na mokro z zastosowaniem płynu technologicznego lub wodnej zawiesiny zawierającej ścierniwo. Następnie napęd wibracyjny wprawia zawartość czaszy w ruch, co sprawia, że wszystkie umieszczone w niej materiały wzajemnie na siebie oddziałują, co daje rezultat w postaci zaplanowanego efektu wykończeniowego.

Efekty obróbki wibrościernej

Obróbka wibrościerna, określana także mianem trowalizacji, to proces, przy pomocy którego osiągnąć można zróżnicowane efekty obróbki powierzchniowej. Zazwyczaj dzięki odpowiedniej częstotliwości wibracji wytwarzanych przez maszynę oraz zastosowanym materiałom ściernym i płynom technologicznym, na obrabianych w ten sposób detalach powstaje ubytek powierzchniowy, czyli zostają one pozbawione ostrych, niepotrzebnych krawędzi i tzw. zadziorów poprodukcyjnych, co określane jest mianem gratowania. Dodatkowo zastosowanie obróbki wibrościernej pozwala również na zaokrąglanie, polerowanie, nabłyszczanie, rozjaśnianie, usuwanie zabrudzeń, matowienie, wytrawianie i odtłuszczanie powierzchni (np. ze smarów i zanieczyszczeń naniesionych podczas produkcji). Nie należy też zapominać, że proces obróbki wibrościernej, dzięki zastosowaniu odpowiednich substancji chemicznych, pozwala także zabezpieczać metalowe elementy przed korozją.

Technologia wibracyjnej obróbki powierzchniowej cieszy się ogromną popularnością co wynika z faktu, że jest ona niezwykle wydajna, zaś inną zaletą tego procesu jest możliwość jego całkowitej automatyzacji. Nie bez znaczenia jest tu też ogromna oszczędność czasu oraz wysoka jakość i precyzja obróbki. Dodatkowo warto pamiętać, że technika ta umożliwia również obrabianie nie tylko elementów i detali metalowych, ale równie dobrze mogą być to przedmioty drewniane, wykonane z gumy, plastiku, ceramiki, kamienia czy szkła.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz