Artykuł sponsorowany

Obróbka skrawaniem metali – najbardziej istotne informacje

Obróbka skrawaniem metali – najbardziej istotne informacje

Obróbka skrawaniem to skomplikowany proces pozwalający na dokładne kształtowanie nie tylko metali, ale także drewna czy tworzyw sztucznych. Precyzja zapewniana jest przez nowoczesne technologie, które opracowane zostały z myślą o przede wszystkim dokładności, a także powtarzalności produkcji bez względu na postać bazową. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o obróbce skrawaniem metali, a także innych materiałów.

Podstawowe informacje

W trakcie przeprowadzanie obróbki skrawaniem wykorzystywane w niej materiały osiągają dany kształt oraz jakość powierzchni, co z kolei jest wynikiem procesu precyzyjnego usuwania nadmiarów danego materiału. Proces obróbki polega na kolejno usuwaniu naddatku oraz zamienianiu go na wióry, a do przeprowadzenia całego procesu wykorzystuje się narzędzia w postaci frezarek, wiertarek, szlifierek czy też tokarek. Warto przy tym wspomnieć, że w przypadku obróbki skrawaniem zwłaszcza przydatne są maszyny CNC, które to cechują się nie tylko wysoką wydajnością, ale także bardzo dobrą precyzją. Dzięki maszynom CNC możliwa jest także powtarzalna produkcja detali oraz skomplikowanych podzespołów mechanicznych.

Poruszając kwestię obróbki skrawaniem i nie tylko, nie można także zapomnieć o tym, że składające się na nią specjalistyczne technologie pozwalają zmienić praktycznie każdą postać materiału. Przez to, tego rodzaju obróbce poddać można zarówno pręty, blachy, jak i różnej grubości kształtowniki. Sposobów obróbki wyróżniamy kilka, a należą do nich obróbka automatyczna, konwencjonalna oraz półautomatyczna. Każdy z tych sposobów niesie za sobą pewne różnice, zwłaszcza w kwestii ceny. Skoro już omówiliśmy najbardziej podstawowe aspekty związane z obróbką skrawaniem metali oraz innych materiałów, warto będzie skupić się teraz na kolejnej kwestii, jaką jest zakres wykorzystywanych do tego procesu narzędzi.

Narzędzia

Poruszając kwestię narzędzi wykorzystywanych do obróbki skrawaniem, na początek trzeba zaznaczyć, że dzielą się one na parę rodzajów. Uzależnione jest to od oczywiście samego sposobu przeprowadzania obróbki. Tak więc w zależności od tego, czy korzystamy ze sposobu obróbki automatycznej, konwencjonalnej czy też półautomatycznej, do dyspozycji będziemy mieli takie narzędzia, jak ściernice, piły, noże, frezy czy gwintowniki wiertła. Stosowane są także zdzieraki oraz wykańczarki, których wykorzystanie uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju przeprowadzanej obróbki. Natomiast różnice w kwestii sposobu kształtowania będą wymagały od specjalisty wykorzystania narzędzi obwiedniowych kształtowych lub też zwykłych.

Rodzaje

Zdaniem ekspertów z firmy Remar zajmującej się profesjonalną obróbką skrawaniem metali, jednymi z najczęściej wykorzystywanych rodzajów obróbki skrawaniem są obróbka ścierna oraz obróbka wiórowa. Obróbka ścierna ma na celu przede wszystkim doprowadzić do sytuacji, w której poddawany obróbce materiał osiąga gładki kształt. Obróbkę ścierną przeprowadza się poprzez mechaniczne szlifowanie z wykorzystaniem narzędzi o tzw. niezdefiniowanej geometrii oraz o niezdefiniowanej liczbie ostrzy. Efektem tego rodzaju obróbki są wióry o nieustalonej geometrii. Co więcej, na obróbkę ścierną składają się także metody z użyciem luźnego ścierniwa, a także między innymi obróbki bębnowe, wirowe czy też udarowo-ścierne.

Obróbka wiórowa wykorzystuje narzędzia z ostrzami o geometrycznym kształcie. Podczas tego procesu powstają wióry o danym kształcie, który to uzależniony jest od właściwości oraz samego rodzaju obrabianego materiału, a także takich elementów, jak posuw, prędkość oraz temperatura obróbki. Z metody wiórowej korzysta się zwłaszcza przy obrabianiu krzywoliniowym za pomocą frezarki. Nierzadko jednak ten rodzaj obróbki stosowany jest także w celach wykonania otworów lub powierzchni wewnętrznych. Najczęstszymi procesami składającymi się na odpowiednie przeprowadzenie obróbki wiórowej są toczenie, wytaczanie, wiercenie, frezowanie, nawiercanie czy też rozwiercanie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz