Materiał Partnera

Obróbka skrawaniem i nowoczesne obrabiarki

Obróbka skrawaniem i nowoczesne obrabiarki

Obróbka skrawaniem – zwłaszcza CNC – jest dzisiaj technologią wykorzystywaną między innymi w metaloplastyce. Pozwala ona na między innymi tworzenie serii detali, o identycznych, co do dziesiątych, setnych czy tysięcznych części milimetra wymiarach, a także takich samych kształtach oraz parametrach technicznych. Dzisiaj obróbka skrawaniem jest znacznie bardziej rekomendowana, niż takie metody jak obróbka plastyczna, odlewnictwo, czy też metalurgia proszków.

Czym jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest procesem technologicznym mającym na celu nadanie danemu materiałowi odpowiedniego kształtu oraz wymiaru. Działania związane z tego typu techniką są związane z oddzielaniem warstwy określonego materiału o danej grubości, w celu wytworzenia produktu o właściwościach ustalonych w projekcie – oddzielone warstwy nazywane są naddatkiem lub ubytkiem. Warto przy tym wiedzieć, iż pomimo tego, że proces skrawania jest związany ze stratami materiału, to wciąż jest bardziej wydajny od wspomnianej obróbki plastycznej, odlewnictwa, czy też metalurgii proszków. Jest to wynik między innymi taniości całego procesu, a także jego precyzyjności. Olbrzymią zaletą jest również możliwość wdrożenia automatyzacji działań, co określane jest w branży obróbką metali skrawaniem CNC.

Skrawanie CNC  i standardy ISO

Skrawanie CNC polega na wykorzystaniu przy procesie obróbki metali nowoczesnych komputerów sterujących działaniami, a także oprogramowania monitorującego oraz kontrolnego. Dzięki temu przedsiębiorstwa metalurgiczne są w stanie przygotować dla klientów zarówno pojedyncze produkty, jak i całe ich serie nieróżniące się od siebie zupełnie niczym. Istotne jest jednak doświadczenie danej firmy, a także wdrożone przez nią systemy zarządzania jakością. Mowa między innymi o standardach ISO 9001:2015. Te wdrożyła w swoje struktury firma Tokmasz z Bielska-Białej, która wyspecjalizowała się w produkcji jednostkowej, seryjnej i wielkoseryjnej takich elementów jak sworznie, tuleje dystansowe, bolce, nity, elementy złączne, śruby specjalne, czy nakrętki.

Obróbka skrawaniem – nowoczesne parki maszynowe

To od profilu firmy oraz dedykowaniu swoich usług dla danych klientów zależy, czy przedsiębiorstwo obróbki metali będzie korzystało z technologii konwencjonalnej czy CNC. Same działania wchodzące w skład obróbki nie różnią się w obu metodach. Polegają one na toczeniu, frezowaniu, wierceniu, gwintowaniu, a także szlifowaniu. Zarówno obróbkę konwencjonalną jak i CNC łączy w sobie firma TOKMASZ. Jest to możliwe dzięki rozbudowanemu parkowi maszynowemu od konwencjonalnych automatów tokarskich rewolwerowych, frezarek poziomych, tokarek, wiertarek słupowych i stołowych, poprzez gwinciarki, szlifierki bezkłowe do wałków i piły taśmowe, po  nowoczesne maszyny, na które składają się tokarki CNC i centra tokarskie CNC (automaty dwuwrzecionowe) – to one umożliwiają tworzenie zarówno setek,  tysięcy, a nawet milionów produktów detalicznych o identycznych właściwościach fizycznych i dość często skomplikowanych kształtach (nowoczesne oprogramowanie pozwala zapamiętywać ustawienia i powrócić do procesu produkcyjnego w późniejszym czasie).

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Strażacka 62
tel. 505 925 567
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz