Artykuł sponsorowany

Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem CNC jest rodzajem ubytkowej obróbki, która polega na skrawaniu niewielkich części obrabianego materiału. Usuwana warstwa jest tzw. wiórem. Obróbka skrawaniem CNC ma dosyć powszechne zastosowanie. Warto jednak nieco bliżej przyjrzeć się samemu procesowi. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam sposoby obróbki skrawaniem oraz największe zalety, jakimi charakteryzuje się obróbka CNC

Sposoby obróbki skrawaniem

Różnorodność metod obróbki skrawaniem wynika z chęci uzyskania określonego kształtu oraz chropowatości powierzchni. Poszczególne sposoby obróbki różnią się w głównej mierze stosowanymi narzędziami, jak również charakterystyką ruchów, jakie są wykonywane przez narzędzia oraz obrabiany przedmiot.

Wśród sposobów obróbki skrawaniem możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • toczenie,
  • wiercenie,
  • frezowanie,
  • szlifowanie.

Toczenie obejmuje obróbkę powierzchni kulistych, stożkowych oraz walcowych. Podczas obróbki obiekt obrabiany wykonuje ruch obrotowy. Jednocześnie równolegle lub prostopadle do osi obrotu danego przedmiotu porusza się nóż tokarski. Co ciekawe nóż może także wykonywać oba ruchy (równoległy i prostopadły) jednocześnie.

Wiercenie jak łatwo się domyślić stosowane jest do wykonywania różnego rodzaju otworów. Wiertło w trakcie pracy wykonuje ruch obrotowy, prostolinijny oraz posuwowy.

Frezowanie wykorzystywane jest przeważnie w procesie produkcji średnio i wielkoseryjnej oraz masowej. Rozróżniamy frezowanie czołowe i obwodowe. Frez podczas pracy wykonuje ruch obrotowy. Obiekt obrabiany może przesuwać się prostoliniowo lub jednocześnie prostoliniowo i obrotowo.

Szlifowanie to proces, który przebiega przy użyciu tzw. ściernicy. Wykonuje ona ruch obrotowy. Obiekt obrabiany może wykonywać ruch prostolinijny (w przypadku powierzchni płaskich) lub obrotowy (w przypadku walców). W obrębie szlifowania możemy wyróżnić czołowe, obwodowe, wgłębne, gładzące i zgrubne.

Oprócz opisanych sposobów w ramach obróbki skrawaniem wykonywane jest również przeciąganie, gładzenie, dłutowanie, dogładzanie, docieranie, rozwiercanie, wytaczanie oraz struganie.

Obróbka CNC

W chwili obecnej większość elementów kształtowanych w procesie obróbki skrawaniem jest obrabiana na maszynach sterowanych numerycznie. Obróbka skrawaniem CNC znajduje zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. W głównej mierze jest wykorzystywana w przemyśle metalowym. Dzięki tokarkom i szlifierkom CNC możliwa jest bardzo szybka obróbka materiału celem uzyskania pożądanego kształtu. Tak naprawdę żadna forma wtryskowa nie mogłaby powstać bez wykorzystania specjalistycznych frezarek CNC. Analogicznie żaden wał korbowy współczesnego samochodu nie mógłby powstać bez tokarek CNC.

Sterowanie CNC oraz obrabiarek, które wykorzystują od 5 ruchomych osi wzwyż, umożliwia uzyskiwanie dowolnych krzywizn oraz powierzchni o wysokim stopniu skomplikowania. Co istotne obróbka skrawaniem CNC nie dotyczy jedynie elementów metalowych. Wykorzystuje się ją także do wytwarzania elementów z tworzyw sztucznych. Obrabiarki CNC coraz częściej wykorzystywane są w przemyśle stolarskim do produkcji mebli oraz drzwi.

Obróbka CNC wykazuje o wiele wyższą wydajność oraz dokładność w porównaniu z tradycyjnymi metodami obróbki. Jednocześnie pozwala na oszczędność czasu skracając cały proces do minimum. Korzystając z oferty firmy MSM s.c. z Chełmka można liczyć na szybką i precyzyjną realizacje zleceń obejmujących projektowanie form wtryskowych, matryc czy tłoczników i wykrojników do metalu.

Opracowanie:
Chełmek, Kochanowskiego 2a
tel. 512 245 101
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz