Materiał Partnera

Obróbka maszynami CNC – na czym polega?

Obróbka maszynami CNC – na czym polega?

Na przestrzeni ostatnich lat przemysł wytwórczy ogromnie się rozwinął. Praca maszyn nadzorowana jest przez inne maszyny, które jedynie komunikują się z operatorem interfejsu użytkownika. Jedną z metod jest technologia CNC, która oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Cechuje się ona niezwykle wysoką dokładnością kształtowo–wymiarową, a także niewielką chropowatością powierzchni. Dzięki temu obrabiarki znalazły zastosowanie w przemyśle precyzyjnie wykonywanych elementów.

Co to jest CNC?

Oznaczenie CNC to skrót od terminu Computerized Numerical Control oznaczającego komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Jest to nic innego jak układ wyposażony w mikrokomputer pozwalający na dowolne interaktywne działania. Technologia ta pozwala sterować takimi maszynami jak: frezarki, tokarki oraz elektrodrążarki, wykonujące złożone kształty w szybki i precyzyjny sposób. CNC pozwala na usprawnienie prac poprzez wygodne kontrolowanie zabiegów wykonywanych przez mikrokomputer.

Maszyny wyposażone w technologię CNC wykorzystywane są do obróbki metali, drewna, oraz tworzyw sztucznych. Mogą także obrabiać szkło. Rozwój tej technologii pozwolił na wykonywanie skomplikowanych kształtów w niezwykle szybki i dokładny sposób. Jak podkreślają specjaliści z Szlifmet PPH, aspekt ten jest szczególnie ważny w produkcji przemysłowej, gdzie znaczenie ma zachowanie powtarzalności kształtu nawet w przypadku dużych wolumenów.

Jakie są układy sterowania CNC?

Na ten moment wyróżnia się trzy rodzaje układów sterowania obrabiarek CNC:

  • Punktowe – funkcją tego układu jest pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym punkcie względem przedmiotu. Jest to najprostszy układ, który znajduje zastosowanie w maszynach takich jak: wiertarki, wytaczarki lub w tych, w których ważne jest dokładne pozycjonowanie narzędzia nad osią otworu.

  • Odcinkowe – polega na przemieszczaniu narzędzia po określonym torze i z zapewnioną prędkością. Sterowanie odcinkowe zazwyczaj stosowane jest w przypadku planowania i we frezowaniu zarysów prostokątnych, frezowaniu płasko–równoległym głowicami frezowymi i innymi.

  • Kształtowe – pozwala na realizację dowolnego ruchu. Zarys kształtu uzyskiwany jest dzięki współdziałaniu dwóch lub więcej silników napędów ruchów posuwowych. Zatem wyróżnia się sterowanie kształtowe 2D, sterowanie kształtowe 2½ D, kształtowe 3D.

Obróbka metali za pomocą maszyn CNC usprawniona jest przez odpowiednie urządzenia sterujące, regulujące oraz zarządzające. Sterowanie związane jest z zapewnieniem zachowania się układu w określony sposób.

Opracowanie:
Katowice, al. Roździeńskiego 188
tel. 515 134 627
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz