Materiał Partnera

Obróbka galwaniczna – czym jest niklowanie?

Obróbka galwaniczna – czym jest niklowanie?

Do działań obróbki galwanicznej zalicza się między innymi takie działanie, jak niklowanie, cynowanie, cynkowanie, fosforanowanie, anodowanie, srebrzenie, czy oksydowanie. Do najpopularniejszej techniki zalicza się jednak niklowanie metali w tym mosiądzu, co ma swoje uzasadnienie nie tylko z punktu technicznego, oraz zabezpieczania np. przed korozją, ale co jest także ważne dla uzyskiwania odpowiedniej estetyki oraz gładkości danego wyrobu, czy też półproduktu.

Proces niklowania

Niklowanie, które dotyczy głównie metali, w tym miedzi oraz mosiądzu, może być wykonywane zarówno w technologii bezprądowej, opartej o tzw. kąpiele niklowe, lub też może być przeprowadzone w metodzie elektrochemicznej, która jest dzisiaj bardziej polecana, ze względu na wysoką efektywność oraz błyskawiczność prowadzenia. Sama obróbka galwaniczna związana z niklem, polega zaś na dokładnym oczyszczeniu powierzchni roboczej, określeniu jej stanu technicznego, a także tego, jaką grubą powłokę należy wykonać. Niklowanie to zatem nie tylko złożony proces wykonawczy, ale także precyzyjne „zaprojektowanie” każdego elementu prac.

Cel niklowania

Niklowanie ma swoje uzasadnienie przede wszystkim w kwestiach powiększania własności technicznych określonych wyrobów. Te stają się odporne na czynniki chemiczne i środowiskowe, wahania temperatury, uszkodzenia mechaniczne w tym zarysowania, a także przede wszystkim na rdzę. Podkreślić warto zatem istotność niklowania metali w podwyższaniu żywotności określonych konstrukcji. Istotna jest również druga funkcja tejże obróbki galwanicznej. Mowa o uzyskiwaniu dzięki niklowaniu odpowiedniej gładkości, połysku oraz estetyki produktu. Stają się bowiem one jasno-srebrzyste.

Zastosowanie niklowania

Niklowanie stosowane jest zarówno w przypadku detali, jak i też większych konstrukcji. Jest to związane z ważną własnością trwałego wiązania z powierzchnią właściwą. Powłoki niklowe są przy tym bardzo twarde, dlatego są one szeroko stosowane w przemyśle samochodowym, elektronice i energetyce, a także przy technologiach centralnego ogrzewania oraz armatury wodnej. Niklowane są zatem podzespoły samochodowe, instalacje sanitarne, czy mniejsze śruby i zawiasy. Obróbka ta ma również swoje coraz większe zastosowanie w budownictwie i wnętrzarstwie.

Pracownie obróbki galwanicznej

Procesy niklowania przeprowadzają na własny użytek firmy energetyczne, czy motoryzacyjne, a także w formie usługowej – swego rodzaju outsourcingu – profesjonalne pracownie obróbki galwanicznej. Przykładem jest GALVA GALWANIZERNIA WCIŚLAK, która wszystkie swoje procesy chemiczne oraz elektromechaniczne przeprowadza precyzyjnie, a także w zgodzie z ideami proekologiczności. Innowacyjny zakład zajmujący się nie tylko niklowaniem, ale także cynowaniem, wyposażony jest w instalacje oczyszczania powietrza, neutralizowania ścieków, oraz uzdatniania i demineralizacji wody. Współpracując z tą pracownią, inwestujesz nie tylko w najwyższy poziom usług, ale także w ochronę środowiska naturalnego…

Opracowanie:
Oceń artykuł (7)
4.9
Komentarze
Dodaj komentarz