Artykuł sponsorowany

Obróbka fitosanitarna drewna – jakich produktów dotyczy?

Obróbka fitosanitarna drewna – jakich produktów dotyczy?

Zanim ścinka drzewna zostanie zakwalifikowana na tzw. surowiec drzewny, a następnie za drewno, musi zostać wykonanych wiele etapów prac tartacznych. Przerób dotyczy zaś nie tylko procesów mechanicznej obróbki czy bardzo ważnej impregnacji i suszenia. Istotne są również kwestie ekologiczne i sanitarne. W tym zakresie przeprowadzana jest tzw. obróbka fitosanitarna drewna, która musi być wykonana dla wielu odmiennych produktów, od drewna konstrukcyjnego po drewno opałowe.

Czym jest obróbka fitosanitarna drewna?

Obróbka fitosanitarna drewna to przede wszystkim obróbka termiczna, która odbywa się w ściśle kontrolowanych procesach w nowoczesnych komorach. Surowiec przechodzi taką procedurę, by we wnętrzu drewna (w jego rdzeniu), przez co najmniej 30 minut panowała temperatura 57 stopni Celsjusza. Aby móc uzyskać taką własność przy obróbce fitosanitarnej, powietrze w komorze musi przekraczać temperaturę nawet 70 stopni. Dodatkowo przeprowadza się proces fumigacji, czyli chemicznego/parowego zamgławiania. Dlaczego obróbka fitosanitarna jest zaś tak ważna?

Obróbka fitosanitarna drewna pozwala usunąć z jego struktury wszystkie insekty, bakterie, grzyby, pleśń, grzyby i inne mikroorganizmy, a także formy przetrwalnikowe. Ważne jest to zaś dla uzyskania produktu o odpowiednim standardzie sanitarnym. Ten potwierdzany jest certyfikatem ICCP, którego znak – kłos zboża – jest wypalany po obróbce większych wyrobów np. łat więźby dachowej. Podkreślić także warto, że usunięcie drobnoustrojów z drewna jest swoistym procesem jego zabezpieczenia. W ten sposób staje się ono wyższe jakościowo, co istotne jest m.in. w budownictwie oraz dekarstwie.

Jakie drewno musi być poddawane procesowi fitosanitarnemu?

Ze względów sanitarnych obróbka termiczna drewna musi być wykonana między innymi przy produkowaniu drewna opałowego. Dotyczy to zarówno drewna kominowego, jak i innych wyrobów opałowych z surowca drzewnego np. zrębków wędzarniczych. W ich przypadku ważne są również opinie z Państwowego Zakładu Higieny, Państwowego Inspektoratu Sanitarnego, a także Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego. Proces fitosanitarny daje w przypadku produktów opałowych pewność, iż podczas spalania dym wędzarniczy czy wydobywający się z kominów, nie będzie zawierał groźnych dla zdrowia bakterii czy grzybów. Prócz tego dobrze wysuszone struktura drewna pozwala uzyskać lepszą wydajność opałową.

Szczególnie istotny jest również proces fitosanitarny przy kwalifikowaniu drewna konstrukcyjnego do sprzedaży. Dotyczy to zarówno więźby dachowej, w tym łat, jak i podbitki boazeryjnej czy elementów palet. Przy ich zakupie prócz deklaracji własności użytkowych oraz klas jakościowych zwraca się właśnie uwagę na to, czy przeszły proces certyfikacyjny ICCP. Ważne jest to nie tylko ze względów sanitarnych, ale także ma to znacznie dla wytrzymałości drewna, co przy elementach palet i więźb dachowych jest niebywale istotne.

Uważać należy zatem na nieuczciwych dystrybutorów, którzy ignorują ważne unormowania krajowe i unijne. Tego nie trzeba obawiać się przy współpracy z firmą WIÓREX z Łupic, która oferuje najwyższej klasy zrębki wędzarnicze, drewno kominkowe, elementy palet i więźby dachowej, a także wspomniane podbitki. Wyroby te opatrzone są zawsze odpowiednią dokumentacją, w którą klient ma prawo wglądu. Dotyczy to też innych materiałów opałowych np. wysokokalorycznego węgla, które także kupić można od takich składów jak ten działający w  Łupicach. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz