Materiał Partnera

Obróbka CNC - co się za tym kryje?

Obróbka CNC - co się za tym kryje?

Komputerowe sterowanie obrabiarkami numerycznymi, w skrócie obróbka CNC, to proces coraz częściej wykorzystywany przez firmy produkcyjno-przemysłowe. Stanowi idealne rozwiązanie podczas produkcji elementów wymagających wysokiej precyzji i dokładności w działaniu. Obróbka CNC, zwana również skrawaniem, to metoda pozwalająca na znaczne zmniejszenie kosztów produkcji.

Skąd pochodzi i co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC pochodzi z terminologii angielskiej - Computerized Numerical Control i oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Odnosi się głównie do sterowania maszynami takimi jak frezarki, czy tokarki. Pozwala uzyskać wysoką dokładność kształtowo-wymiarową i precyzyjność, podczas produkcji wymagających tego elementów. Metoda CNC jest najczęściej wykorzystywana do produkcji silników. Obróbka CNC, zwana skrawaniem, dzieli się na 3 etapy:

  • projektowanie komputerowe
  • przetwarzanie projektu,
  • wykonanie elementu.

Najważniejszy etap to ostatni krok, ponieważ to w nim zachodzi obróbka CNC.

Obróbka CNC- na czym polega i jakie ma zalety?

Metoda CNC dzieli się na toczenie i frezowanie. Toczenie jest przydatne przy pracy z elementami cylindrycznymi, a frezowanie przy obróbce pionowej. Metoda jest stale ulepszana, można ją wykorzystać również w produkcji z użyciem drewna. Technologia CNC jest efektywna i ekonomiczna. Oprócz oszczędności kosztów, pozwala także zaoszczędzić czas przy późniejszym powielaniu danego elementu. Kluczowy w tej metodzie jest moment, w którym analizuje się typ obrabianego materiału, ale również możliwości pracującej maszyny, tokarki lub frezarki. Najważniejszym etapem tego procesu jest zachowanie wprowadzonych informacji. To dzięki nim, wytwarzanie kolejnych elementów jest w ogóle możliwe i dzieje się znacznie szybciej. Komputer, bazując na wprowadzonych wcześniej informacjach, jest w stanie sam tworzyć kolejne części.

Obróbka CNC to nowoczesna technologia. Jak mówi specjalista z firmy Adrian Smoliński Piaskowanie, Renowacja Maszyn, placówki posługujące się tą metodą oszczędzają czas, pieniądze i usprawniają pracę działu produkcji. Dzięki niej, proces produkcyjny notuje wyższą jakość.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz