Artykuł sponsorowany

Pekt Welding FPHU Józef Glogowski: Spawanie – czym dokładnie jest ten proces?

Pekt Welding FPHU Józef Glogowski: Spawanie – czym dokładnie jest ten proces?

W wielu branżach spawanie ma ogromne znaczenie. Proces ten umożliwia trwałe łączenie ze sobą dwóch elementów, najczęściej wykonanych z metalu. Dzięki spawaniu istnieje możliwość naprawy różnych przedmiotów. Można wyróżnić różne rodzaje spawania, np. spawanie TIG lub spawanie MIG/MAG. W tym procesie ważną rolę odgrywa łuk spawalniczy. Czym dokładnie jest spawanie i wspomniany łuk spawalniczy?

Czym jest spawanie?

Spawanie to proces mający łączenie materiałów poprzez nagrzanie i stopienie ich w miejscu łączenia. Najczęściej źródłem ciepła jest łuk spawalniczy, który wytwarzany jest przez prąd tworzony przez spawalnicze źródło prądu. Proces spawania z wykorzystaniem łuku elektrycznego to spawanie łukowe. Podczas procesu spawania łukowego można wykorzystać tylko ciepło tworzone przez łuk. Wygenerowane ciepło sprawia, że spawane elementy stapiają się, tworząc jeden element. W ten sposób wygląda np. spawanie metodą TIG, podczas którego stosuje się elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych.

Dużo częściej wykorzystuje się jednak dodatkowy materiał, który jest stapiany do spoiny. Materiał ten jest podawany przez podajnik drutu. Do niego przyłączony jest uchwyt spawalniczy. W ten sposób wykonuje się spawanie metodą MIG/MAG, którym zajmuje się np. firma Pekt Welding FPHU Józef GlogowskiDodatkowy materiał może być również podawany ręcznie i wówczas ma postać elektrody otulonej. Ważne jest to, aby dodawany materiał charakteryzował się podobną temperaturą topnienia, co spawane elementy.

Zanim możliwe będzie rozpoczęcie procesu spawania, krawędzie elementów poddawanych temu procesowi muszą zostać odpowiednio przygotowane. Ta czynność pozwoli uzyskanie rowka spawalniczego, który może być np. w kształcie litery V. W trakcie spawania łuk topi materiał spawalniczy i krawędzie rowka, w wyniku czego powstaje jeziorko spawalnicze.

Zazwyczaj spawaniu poddaje się metale, jak np. stal lub aluminium, jednakże możliwe jest również spawanie tworzyw sztucznych. Wówczas źródło ciepła stanowi gorące powietrze albo rezystor elektryczny.

Łuk spawalniczy – co to takiego?

Łuk spawalniczy, który najczęściej jest źródłem ciepła w procesie spawania to impuls elektryczny. Przepływa on między elektrodą spawalniczą, a spawanym przedmiotem. Do powstania łuku spawalniczego dochodzi wtedy, gdy między dwoma elementami powstaje duże napięcie lub w momencie uderzenia elektrodą w materiał spawalniczy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zapłonem bezdotykowym, zaś w drugim z zapłonem przez potarcie. Łuk elektryczny pełni fundamentalną funkcję w procesie spawania, ponieważ odpowiada za łączenie materiału bazowego spawanych elementów z materiałem dodatkowym, tworząc spoinę.

Napięcie tuż po zajarzeniu przepływa przez powietrzną szczelinę, tworząc łuk o temperaturze nawet do 10 000 stopni Celsjusza. Ze względu na to, że między elektrodą a spawanym elementem nieustannie przepływa prąd, należy przed procesem spawania uziemić spawany element. W tym celu wykorzystuje się kabel masy, który podłączony jest do urządzenia spawalniczego.

Firma Pekt Welding znajduje się w Świbiu w województwie śląskim. Od 2007 roku świadczy usługi spawalnicze. Od początku istnienia działalność stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie współpracy! W razie pytań pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

Opracowanie:
Świbie, Główna 24a
tel. 669 631 966
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz