Materiał Partnera

Obrazy malowane światłem - w czym tkwi sekret witraży?

Obrazy malowane światłem - w czym tkwi sekret witraży?

Niewiele osób jest w stanie oprzeć się pięknu witraży. Te wyjątkowe obrazy, powstające z niewielkich kawałków barwionego szkła, naprawdę dobrze prezentują się dopiero wtedy, kiedy ożywi je światło. Niezależnie od tego, jaki jest temat przewodni witrażu lub jaką techniką został wykonany, jeśli stworzył go prawdziwy artysta, to zachwyci każdego.

Tradycyjne techniki tworzenia witrażu

Pierwsze wielkie dzieła powstawały we Francji już w XI wieku, jednak prawdziwy rozkwit sztuka witrażowa przeżywała w wieku XIII i XIV – powstające z kolorowego szkła obrazy zdobiły świątynie, przedstawiając historię życia świętych. To dlatego na długo witraż był ściśle kojarzony ze sztuką sakralną. Dopiero w XIX wieku, witraże przeżywały swój renesans i stały się częścią dekoracji świeckich budynków. Szukając doświadczonego, wykształconego witrażysty, który zna wszystkie tajniki tego zawodu warto zajrzeć do firmy Pracownia witraży Skrzypek.  Prowadzi ona kompleksową produkcję witraży, nie bojąc się nawet tych najbardziej wymagających zleceń.

Renowacja witraży

Tworzenie nowych, pięknych witraży to jednak nie wszystko. Wielką sztuką jest także renowacja starych, zniszczonych obrazów ze szkła. Konserwacja zabytkowych witraży to specjalność tej firmy. Obejmuje nie tylko przełożenie ołowiu, ale także malowania, patynowania i wypalania w piecu detali malarskich. Postępowania z tradycyjnym witrażem w ołowiu nie można nauczyć się tak szybko, jak nowoczesnego tworzenia witraży techniką Tiffany’ego – z użyciem miedzianej taśmy i cyny. Opanowanie techniki tradycyjnej wymaga ogromnej cierpliwości, dużego doświadczenia, dokładności i czasu. Warto jednak się w niej rozwijać, to właśnie takie witraże są nieodłącznym elementem naszej kultury. Na ogromny podziw i szacunek zasługuje więc zarówno tworzenie witraży z profili ołowianych, jak i renowacja zabytkowych witraży wykonanych tą metodą.

Witraże w domu

Piękne witraże są dziś w zasięgu każdego z nas – mogą stać się z powodzeniem dekoracją każdego domu.  Możemy na przykład wstawić je w ramy okienne lub w drzwi wejściowe, by nadać wejściu do naszego domu wyjątkowego charakteru. Jeśli jednak tak duża dekoracja szklana nie jest w naszym stylu, możemy wykorzystać artystyczne witraże w inny sposób – pięknie prezentują się na przykład lampy z witrażowym abażurem. Popularne są też różnego rodzaju drobne ozdoby wykonane z kolorowego szkła – w pracowni witraży tworzy się barwne szklane motyle, anioły, kwiaty i inne dekoracje. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz