Artykuł sponsorowany

Obowiązki właściciela wózka widłowego

Obowiązki właściciela wózka widłowego

Posiadanie wózka widłowego jest w wielu miejscach nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne. Hale i magazyny, w których dokonuje się przeładunku ciężkich towarów, wymagają sprawnych pojazdów tego typu, co nakłada na ich właścicieli szereg obowiązków. O czym więc powinni oni pamiętać i gdzie mogą zadbać o odpowiedni stan techniczny wózka widłowego?

Konieczne formalności

Podobnie jak w przypadku większości pojazdów mechanicznych, z użytkowaniem wózka widłowego wiąże się konieczność dopełnienia szeregu formalności. Urzędowe sprawy bywają skomplikowane, dlatego warto wiedzieć, jakie przepisy są w tym wypadku niezwykle istotne. Przede wszystkim należy wózek widłowy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego w celu zarejestrowania go. Pojazd musi mieć kompletną dokumentację techniczną, która potwierdza jego odpowiedni stan. Sprawność wózka widłowego jest zatem kluczowa, a zadbać o nią mogą jedynie wykwalifikowani specjaliści. Do ich grona należy bez wątpienia warsztat HM Serwis z Katowic prowadzony przez Mariusza Hercoga. Opieka uprawnionego konserwatora i notowanie w dzienniku działań dotyczących konserwacji wózka widłowego to kolejny wymóg stawiany przed właścicielem tego typu pojazdu. Musi on dodatkowo zadbać o pozytywny wynik badań odbiorczych. Jeżeli wózek widłowy ich nie przejdzie, to powinien być całkowicie wycofany z eksploatacji do czasu, gdy wszelkie usterki zostaną naprawione. Warto wiedzieć, że konserwację wózka przeprowadzać może wyłącznie osoba posiadająca zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Sprawność wózka i pomoc warsztatu

Badanie odbiorcze przeprowadzane przez wykwalifikowanego inspektora oznacza sprawdzenie kilku newralgicznych elementów wózka widłowego. Jeżeli w pojeździe występuje układ hydrauliczny i gazowy, to specjalista musi sprawdzić szczelność obu tych systemów. Niezwykle ważne są też – tak jak w przypadku większości pojazdów mechanicznych – układy hamulcowe i kierownicze. Od ich sprawności zależy bezpieczeństwo podczas eksploatacji wózka widłowego. Kompleksowe usługi specjalistycznego warsztatu zajmującego się serwisowaniem wózków widłowych przygotowują tego typu pojazdy do intensywnej pracy, zapewniając właściwe funkcjonowanie właśnie hamulców czy układu kierowniczego. Inspektor dozoru technicznego sprawdza też czas utrzymania nominalnego ładunku, zwraca uwagę na zużycie łańcuchów, wideł i ogumienia. Kluczowe są też elementy zapewniające bezpieczeństwo: mocowanie i pasy przy fotelu operatora, działanie sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz oznakowanie wózka.

Okazuje się więc, że dopuszczenie wózka widłowego do eksploatacji wiąże się ze spełnieniem wielu restrykcyjnych wymogów dotyczących jego stanu technicznego. Warto więc zadbać o kompleksowy serwis, wybierając specjalistyczny warsztat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz