Artykuł sponsorowany

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Przypominanie o konieczności przestrzegania przepisów BHP traktujemy często jako nadgorliwość ze strony szefa.  Tymczasem pracodawca ma obowiązek zapewnić nowemu pracownikowi szkolenie w zakresie BHP,  prowadzone przez fachowca. Gdy praca już zostanie podjęta, rola pracodawcy w tym obszarze się nie kończy. Ma on obowiązek chronić zdrowie i  życie pracowników przez cały okres zatrudnienia.

Szkolenie BHP – obowiązek pracodawcy

W Dziale Dziesiątym Kodeksu Pracy przedstawione są obowiązki pracodawcy związane z dbaniem o przestrzeganie zasad BHP.  Pracownik nie może podjąć pracy, jeśli nie odbyło się szkolenie BHP i naprawdę nie jest ważne, że „on przecież wszystko wie, bo już nie raz na tej maszynie/przy komputerze pracował".  Pomimo tego, pracodawca musi zapewnić szkolenie BHP, oczywiście w zakresie adekwatnym do konkretnego stanowiska, jakie pracownik będzie pełnił w jego instytucji/firmie.  

Szkolenie nie może się odbyć przed czy po godzinach pracy, tylko w czasie jej trwania – zwraca uwagę specjalista z firmy BHP – Proper -  powinno być organizowane w pierwszym dniu zatrudnienia. 

Koszty i znalezienie fachowca z dziedziny BHP leżą po stronie pracodawcy. Specjalista BHP powinien uczulić pracownika na wszelkiego rodzaju zagrożenia zdrowia i życia, jakie mogą się zdarzyć. Jeśli jest to stanowisko związane z opieką nad dziećmi czy młodzieżą, specjalista w zakresie BHP udziela też informacji o procedurach postępowania w trudnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem zdrowia i życia podopiecznych.

Inne obowiązki pracodawcy dotyczące BHP

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do ochrony zdrowia i życia podwładnych, przez co należy rozumieć zorganizowanie bezpiecznych i higienicznych warunków przy wykonywaniu obowiązków, zgodnie z najwyższymi standardami nauki i techniki. Prócz szkoleń istotne jest dbanie o  przestrzeganie przepisów BHP, niezwłoczna naprawa oraz bieżąca konserwacja i okresowe przeglądy techniczne, sprzętu lub urządzeń i usuwanie wszelkich uchybień w tym zakresie. Nie może być tak, że raz wprowadzone zasady czy rozwiązania są wystarczające, we wciąż zmieniających się realiach pracy w różnych przedsiębiorstwachObowiązkiem pracodawcy jest monitorowanie sytuacji i dobieranie środków i metod przestrzegania przepisów BHP adekwatnie do sytuacji i potrzeb pracowników.

Kogo pracodawca ma obowiązek chronić

Dbałość o przestrzeganie zasad BHP dotyczy zarówno pracowników zatrudnionych na umowę o pracę,  jak i na umowę zlecenie, umowę o dzieło czy wykonujących w instytucji/firmie działalność na własny rachunek. Szczególną ochroną powinien objąć kobiety w ciąży, kobiety karmiące dziecko piersią, osoby niepełnosprawne, oraz młodocianych, czyli pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, którzy ukończyli 15 lat, ale nie osiągnęli jeszcze pełnoletności.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz