Materiał Partnera

Obowiązki organizatorów imprezy masowej

Obowiązki organizatorów imprezy masowej

Z roku na rok imprezy masowe są coraz popularniejsze – zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. Przepisy natomiast są coraz bardziej rygorystyczne. Nie trudno więc w tym przypadku o złamanie prawa. Organizatorzy często nie klasyfikują swojego wydarzenia, jako masowego i z niewiedzy popełniają błędy. Jakie są obowiązki i przepisy związane z imprezą masową?

Impreza masowa – od ilu osób

Organizatorzy imprez związanych z rozrywką, sztuką, sportem (w tym z zawodami) muszą mieć się na baczności – to im najbliżej jest do definicji imprezy masowej. Wystarczy, aby w budynku ilość uczestników przekroczyła 300 osób, a w otwartej przestrzeni 1000 osób.  Należy do tego także wspólne oglądanie przekazu telewizyjnego na dużych ekranach, przekraczających 3 metry po przekątnej, gdy to odbywa się na stadionie (powyżej 1000 uczestników), w hali sportowej (powyżej 500 uczestników) lub podobnym obiekcie. 

Placówki kulturalne, takie jak teatry, filharmonie, biblioteki, domy kultury itp., placówki oświatowe, organizatorzy zawodów dla dzieci i niepełnosprawnych lub wydarzeń związanych z rekreacją ruchową na terenie otwartym, na który wstęp jest bezpłatny oraz pracodawcy, którzy organizują wydarzenia dla swoich pracowników nie są zaliczani jako organizatorzy imprezy masowej.

Zezwolenie

Aby móc zorganizować imprezę masową, trzeba ją najpierw zgłosić w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla lokalizacji wydarzenia. Musi się to odbyć najpóźniej 30 dni przed nią (14, jeśli są jakieś powody, wymagające przyspieszenia wydania zezwolenia). Na organizację imprezy masowej muszą zgodzić się także poprzez wydanie opinii o stanie technicznym obiektu lub terenu i potencjalnych zagrożeniach komendanci: policji i Państwowej Straży Pożarnej, pogotowie ratunkowe oraz inspektor sanitarny.

Zabezpieczenie imprezy masowej

Zgłoszenie imprezy masowej ma przede wszystkim za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. Organizator musi w tym wypadku zapewnić ją w wielu aspektach.

Pierwszych z nich jest zatrudnienie służb porządkowych i informacyjnych w odpowiedniej, podanej przez policję liczbie, kierowanych przez kierownika do spraw bezpieczeństwa. Takie usługi świadczy np. firma ochroniarska Secured z Olsztynka. Posiada ona duże doświadczenie w zabezpieczaniu imprez masowych.

Oprócz tego istotne jest zapewnienie odpowiedniej pomocy medycznej, zaplecza higieniczno-sanitarnego oraz sprzętu ratowniczego i gaśniczego. Wyznaczyć należy drogi ewakuacyjne i dla służb ratowniczych i policji oraz wydzielić pomieszczenia dla służb porządkowych.

Kara za złamanie przepisów

Oprócz wydania zezwolenia, urzędnik z miasta lub gminy mogą w każdej chwili skontrolować, czy impreza masowa przebiega zgodnie z warunkami zezwolenia. Jeśli nie – lub co gorsza została ona zorganizowana mimo zakazu lub bez zgłoszenia – organizatorom grozi kara pozbawienia wolności (od 6 miesięcy do 8 lat), a także kara grzywny w wysokości minimum 240 stawek dziennych.

Opracowanie:
Sitno 6 lok. 11
tel. 730 853 080
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz