Materiał Partnera

Obowiązek raportowania schematów podatkowych

Obowiązek raportowania schematów podatkowych

Choć do tej pory obowiązek tego rodzaju nie został jeszcze wprowadzony, Ministerstwo Finansów prowadzi już konsultacje w sprawie raportowania schematów podatkowych. Dotyczyłoby to biegłych rewidentów, którzy w większości przyjęli proponowane zmiany z entuzjazmem. Podkreślali przy tym istotną rolę transparentności podatkowej dla lepszego zaspokojenia oczekiwań interesariuszy działających w naszym kraju. Ostatecznie ma to pozwolić na odbudowę zaufania społecznego do systemu podatków.

Czy obowiązek raportowania schematów podatkowych zostanie wprowadzony?

Nie ma wątpliwości, że obserwowana w ostatnich latach swoista walka z agresywnymi strategiami optymalizacyjnymi przybiera na sile. Uchwalenie stosownych ustaw nakładających obowiązek raportowania schematów podatkowych przez biegłych rewidentów to kwestia czasu. Prawdziwi specjaliści z renomowanych placówek, takich jak Agencja Biegłych Rewidentów Tax - 2 Sp. z o.o., wydają się być gotowi na nadchodzące zmiany. A nawet więcej – wyczekują ich z zadowoleniem. Bardziej przejrzyste zarządzanie ryzykiem podatkowym, zwłaszcza w przypadku największych podmiotów gospodarczych, może całemu systemowi wyjść wyłącznie na dobre. Nie od dziś wiadomo bowiem, że Polacy nie ufają obowiązującemu w ich kraju systemowi podatkowemu, wskazując przy tym na jego negatywne cechy, takie jak przesadne skomplikowanie czy brak transparentności. Nowe przepisy mają te problemy choć trochę zniwelować. Mają być one kolejną cegiełką ustawianą przez rządy krajów chcących zabezpieczyć wpływy do budżetu z tytułu podatków. Ich działalność już teraz daje pewne wymierne rezultaty – spółki pochodzą do spraw związanych z optymalizacją podatkową odrobinę ostrożniej, zainteresowanie fiskusa wzrosło, podobnie jak obłożenie biegłych rewidentów ilością pracy.

Stan obecny kontra planowane zmiany

Standardy zawodowe biegłych rewidentów obejmują obecnie działania polegające na poinformowaniu zarządu spółki czy komisji audytowej o tym, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości związane ze sprawozdaniem finansowym. Jeśli zostaną one usunięte na czas, nie będzie o nich wzmianki w sformułowanej przez biegłego rewidenta opinii. Obowiązuje go także tajemnica zawodowa, więc sekrety spółki są bezpieczne – do czasu, aż ich ujawnienia nie zażąda podmiot państwowy, powołując się na odpowiednie przepisy prawne. Po wprowadzeniu obowiązku raportowania schematów podatkowych działanie spółki będzie już od samego początku bardziej transparentne. Pozwoli to na dalsze ukrócenie tzw. agresywnych praktyk optymalizacyjnych, nazywanych czasem ciemną stroną optymalizacji podatkowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz