Artykuł sponsorowany

Obowiązek alimentacyjnych dorosłych dzieci wobec starszych rodziców

Obowiązek alimentacyjnych dorosłych dzieci wobec starszych rodziców

Powszechnie myśli się, że alimenty są to świadczenia, do których płacenia zobowiązani są rodzice, głównie ojcowie, którzy z różnych przyczyn nie podejmują się lub są odsunięci od opieki nad dziećmi. Tymczasem obowiązek ten może także obowiązywać innych członków rodziny. Jednym z takich przykładów jest pomoc finansowa, do której mogą zostać zobowiązane dzieci starszych rodziców.

Cele obowiązku alimentacyjnego

Podstawowym celem alimentów jest zapewnienie podstawowych środków do życia dla osoby, która nie jest w stanie zaspokoić ich sama. Do takiej pomocy są zobowiązani przede wszystkim krewni, których sytuacja materialna umożliwia pokrycie części lub całości kosztów utrzymania się członka rodziny. Często starsi rodzice nie mają świadomości tego, że mogą domagać się opieki od dzieci, ponieważ nie jest to wprost opisane w kodeksie prawa rodzinnego. 

Źródło prawne obowiązku alimentacyjnego

Podstawę prawną, która pomaga uzyskać wsparcie, jest artykuł 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który nie wskazuje dokładnej relacji pomiędzy członkami rodziny, podkreśla jednak, że są do niej zobowiązani krewni w linii prostej, zarówno wstępujący, jak i zstępujący oraz rodzeństwo, podsumowuje adwokat Krystian Przedziński - specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Co zamiast pieniędzy?

Kiedy dochodzi do choroby lub niesamodzielności starszego rodzica warto, aby zaoferowana mu pomoc była dobrowolna. Jednak często pojawia się konieczność zasądzenia jej przez sąd. On także ustala zasady udzielenia wsparcia, ponieważ nie zawsze musi mieć ono charakter pieniężny. Nieocenioną pomocą jest także zakup żywności, odzieży, leków oraz opłaty mieszkaniowe i mediów.

Czy obowiązek alimentacyjny istnieje zawsze?


Obowiązek alimentacyjny wobec rodziców nie występuje jednak zawsze. Odmowa przyznania alimentów może wynikać np. z tego, że niedostatek rodzica jest wynikiem jego rażących zaniedbań i nieostrożności (w tym celowych działań mających prowadzić do wystąpienia powodów żądania świadczeń). Dzieje się to również wtedy, gdy rodzicowi udowodni się zachowanie godzące w zdrowie i życie członków rodziny, ale także w ich dobre imię lub inne dobra. Jak widzimy, zawsze istnieje szansa na odwołanie się od konieczności wsparcia wobec rodzica, który nieodpowiednio sprawował nad nami opiekę w swoim czasie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz