Materiał Partnera

Obliczanie wynagrodzeń i sporządzanie list płac w pigułce

Obliczanie wynagrodzeń i sporządzanie list płac w pigułce

Tysiące przedsiębiorstwa w Polsce korzysta dzisiaj z pomocy biur rachunkowych przy rozliczaniu podatków. Nie tylko jednak ważne są usługi księgowe, czy też doradcze z zakresu prowadzenia inwestycji. Wiele firm kieruje również swoje zainteresowanie ku specjalistom księgowości, by ci wypełniali dla nich zadania dotyczące obliczania wynagrodzeń. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste.

Lista płac – co warto o niej wiedzieć

Obliczanie wynagrodzeń pracowników odbywa się m.in. dzięki tworzeniu list płac. Czym ona jest? Stanowi ona dokumentację, na podstawie której sporządza się wydatki pracodawcy przeznaczone na pensje dla swoich pracowników. Jest ona również dowodem do rozliczenia firmy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne zatrudnionych osób. Lista płac dotyczy także kwestii zasiłków finansowanych z funduszu ubezpieczeń społecznych oraz jest podstawą do odprowadzania do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek dochodowy. Mowa o podatku naliczonym oraz pobranym z wynagrodzeń pracowników. O prawidłowe wypełnianie wszystkich zadań, w tym deklaracji podatkowych może zatem dbać dla Ciebie Biuro Rachunkowe Małgorzaty Kocimskiej, które świadczy obsługę zarówno przy księgowości pełnej, jak i uproszczonej.

Trudności w prowadzeniu listy płac

Tworzenie listy płac oraz obliczanie wynagrodzeń to niełatwe zadanie przede wszystkim ze względu na różnorodność umów, które wiązać mogą pracodawcę z pracownikiem. Inaczej rozliczane są osoby na umowie zleceniu, a inaczej zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Różnica dotyczy także różnorodnych konsekwencji prawnych, obowiązków czy nakazów. Przykładem są znowelizowane zasady związane z pracownikami, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Obejmuje ich tzw. PIT „zerowy”. Wyjątków od standardowych reguł obliczania wynagrodzenia i sporządzania listy płac jest zatem wiele. Wspomnieć warto o:

  • zaliczkach na podatek pracownika dojeżdżającego do pracy z innej miejscowości;
  • rozliczeniach wynagrodzenia przy składce zdrowotnej wyższej od zaliczki na podatek;
  • urlopie wypoczynkowym dla pracownika wynagradzanego w sposób mieszany; 
  • sposobach wynagradzania pracownika za miesiąc z urlopem okolicznościowym;
  • dochodzie u zatrudnionego otrzymującego dofinansowanie wypoczynku dziecka;
  • czy o ochronie przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia za pracę.

Księgowy musi przy kompleksowej obsłudze kadrowo-płacowej uwzględniać zatem wiele czynników, w tym sytuację życiową zatrudnionego.

Dlaczego warto zlecić sprawy kadrowo-płacowe biurowi rachunkowemu?

Złożoność i zawiłość działań obliczania wynagrodzeń to tylko jeden powód, który skłania pracodawców do podejmowania współpracy z ekspertami księgowości – to oni na bieżąco śledzą nowelizacje ustaw i wdrażają ich regulacje do swojej pracy. Istotnym czynnikiem zachęcającym do stałej kooperacji jest opłacalność finansowa. Brak zatrudniania własnych pracowników księgowości, a także kupna sprzętu biurowego i odpowiedniego oprogramowania to znaczna optymalizacja budżetu. Na taką oszczędność zwracają uwagę zarówno małe firmy, jak i wielkie spółki. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz