Artykuł sponsorowany

Objawy uszkodzenia nerwu łokciowego, czy można je wyleczyć?

Objawy uszkodzenia nerwu łokciowego, czy można je wyleczyć?

Złamanie, poważny uraz ręki może doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu  stawu łokciowego, a dokładniej do uszkodzenia nerwu łokciowego. Jest to przykra dolegliwość, której leczenie bywa o tyle ciężkie, że objawy mogą dotyczyć całej ręki, a nawet okolic barku i ciężko jest je połączyć z chorobami nerwu łokciowego. Co powinno wzbudzić naszą czujność i skłonić do wizyty u specjalisty?

Nerw łokciowy – rola i znaczenie

Prawidłowe funkcjonowanie ręki, nazwijmy to „zarządzanie” jej ruchem w dużej mierze jest uwarunkowane prawidłowym działaniem nerwu łokciowego. Jego zadaniem jest przesyłanie bodźców nerwowych do okolicznych mięśni odpowiadających za pewny chwyt dłoni, jej ruchomość oraz odbieranie bodźców czuciowych (nerw nie przesyła bodźców mięśniowych, bodźce czuciowe biegną inną drogą niż ruchowe). W momencie uszkodzenia nerwu łokciowego można obserwować szereg sygnałów, świadczących o nieprawidłowości w jego działaniu.

Objawy uszkodzenia nerwu łokciowego

Uszkodzenia nerwu łokciowego, inaczej nazywane zespołami cieśni nerwu łokciowego, to zaburzenia czynności nerwu łokciowego. Mogą być ono spowodowane uciskiem nerwu w kanale łokcia lub w rowku nerwu łokciowego (są to 2 różne zespoły, zależne od miejsca uszkodzenia nerwu, tu potraktowane jako to samo o dwóch nazwach). Dlatego często choroby związane z nerwem łokciowym bywają nazywane zespołem kanału nerwu łokciowego, czy też zespołem rowka nerwu łokciowego. Do objawów uszkodzenia nerwu łokciowego zalicza się:

  • odczuwanie mrowienia, drętwienie lub ból w czwartym i piątym palcu, objawy te występują częściej w nocy, z ugięciem łokcia lub przy długotrwałym spoczynku na łokciu.
  • utrata czucia i osłabienie dłoni - osłabienie siły mięśniowej i czucia powierzchownego może zacząć się w okolicy V oraz połowy IV palca
  • w zaawansowanym stadium dochodzi do uszkodzenia mięśni i występowania charakterystycznego ułożenia dłoni tzw. ręka szponiasta,
  • wrażliwość dłoni na zimno,
  • utrudnienia zgięcia ręki w nadgarstku, podobnie jak zgięcie palców IV i V,
  • niemożliwe zaciśnięcie dłoni w pięść.

Swego rodzaju ciekawostką, pomagającą w zdiagnozowaniu zaburzeń nerwu łokciowego jest brak możliwości rozstawienia przez chorego palców dłoni tak, aby ułożyły się w literę V. Istnieje kilka sygnałów alarmowych, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty, najlepiej neurologa specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu chorób nerwowo – mięśniowych. Zalicza się do nich:

  • trudności w wykonywaniu podstawowych prac domowych (mycie, pranie, pisanie),
  • trudności w ruchach wymagających precyzji (zapinanie guzików, przekręcenie klucza w zamku),
  • podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Sposoby leczenia uszkodzeń nerwu łokciowego

Leczenie zaburzeń uszkodzenia nerwu łokciowego jest długotrwałe i wymaga zarówno zaangażowania pacjenta, jak i pomocy lekarza specjalisty. W przypadku niektórych dolegliwości konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego (leki przeciwbólowe, przeciwzapalne), fizjoterapii czy kinezyterapii. W skrajnie trudnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz