Materiał Partnera

Objawy i leczenie astmy oskrzelowej

Objawy i leczenie astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa to chorobowa objawiająca się zazwyczaj napadowo występującymi dusznościami typu wydechowego. Jest jedną z najczęściej występujących chorób dróg oddechowych. Astmę oskrzelową powodować może szereg czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Zobacz, jakie są najpopularniejsze objawy, przyczyny i w jaki sposób wizyta u alergologa może pomoc walczyć z chorobą.

Czym jest astma oskrzelowa – najpopularniejsze objawy

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Nazywana jest także dychawicą. Przyczyny choroby mogą być różne – zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Astma powoduje u pacjentów znacznie ograniczoną wydolność dróg oddechowych i atakuje coraz większą liczbę populacji, stając się tzw. chorobą cywilizacyjną, podobnie jak cukrzyca oraz alergie. Choroba ta jest nieuleczalna i od samego początku powoduje w naszych oskrzelach nieodwracalne zmiany, jednak wczesne rozpoznanie astmy i dobranie odpowiedniego leczenia pozwala osobom chorym normalnie funkcjonować, a także uniknąć ciężkiej odmiany choroby.

Najpopularniejsze objawy astmy oskrzelowej

Charakterystycznymi objawami astmy oskrzelowej są duszności, świszczący oddech oraz uciążliwy kaszel. Choroba ta wiąże się z problemami w przepływie powietrza przez oskrzela, a tym samym wśród jej objawów zaobserwować możemy także ucisk i obrzęk błony śluzowej.

Astmatycy skarżą się na nagłe napady duszności, ustępujące dopiero po podaniu leków i mogące kończyć się odpluwaniem wydzieliny. Ze względu na jednoznaczne objawy, astma oskrzelowa jest stosunkowo łatwa do zdiagnozowania, jednak czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z czynników jest jej przyczyną. W wyznaczeniu alergenu ważny jest wywiad przeprowadzony przez lekarza alergologa oraz terapia polegająca na badaniu reakcji pacjenta.

Przyczyny astmy

Nie istnieje jedna przyczyna astmy oskrzelowej – zazwyczaj mówi się raczej o zespole czynników, które mogą ją powodować. U podłoża napadów astmy leży reakcja alergiczno-immunologiczna na kontakt z niektórymi substancjami, której objawem są właśnie silne napady kaszlu. Czynniki powodujące tę reakcję dzielimy na genetyczne oraz środowiskowe. Aby prawidłowo dobrać leki, należy najpierw sprawdzić, co odpowiada za napady kaszlu u pacjenta – w tym celu należy odwiedzić gabinet alergologiczny, taki jak Specjalistyczny Gabinet Alergologiczny dr n. med. Teresa Stelmasiak w Przychodni alergologicznej w Lublinie.

Do czynników klasyfikowanych jako środowiskowe zaliczyć możemy:

  • alergeny,
  • zanieczyszczone powietrze,
  • dym papierosowy,
  • kurz i roztocza,
  • wilgoć,
  • dym i spaliny.

W przypadku, gdy za astmę odpowiadają czynniki środowiskowe, napady kaszlu mogą występować w różnych porach i okolicznościach, ze względu na zmienną  obecność alergenu w środowisku. Alergenami wywołującymi atak astmy mogą być również pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, leki, a nawet niektóre produkty spożywcze.

Niektórzy pacjenci mają jednak predyspozycje genetyczne, które wywołują astmę oskrzelową. Tę odmianę astmy nazywamy atopową. Predyspozycje te mogą także aktywować alergeny występujące w najbliższym otoczeniu pacjenta.

Leczenie astmy

Astma to choroba nieuleczalna, a jej leczenie polega na leczeniu objawowym, związanym z identyfikacją czynnika alergizującego i unikaniu kontaktu z nim. W czasie napadów kaszlu chorym podaje się wskazane przez lekarza alergologa leki doraźne, w celu zmniejszenia duszności. Preparaty te hamują reakcje alergiczne, jednak nie da się całkowicie wyciszyć objawów choroby.

Należy jednak stosować zalecone przez lekarza leki oraz kontrolować stan choroby, aby uniknąć przejścia astmy w formę ciężką, uniemożliwiająca prawidłowe funkcjonowanie, oraz trwałego upośledzenia układu oddechowego.

Opracowanie:
Lublin, al. Kraśnicka 88/1
tel. 81 527 87 81
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz