Artykuł sponsorowany

Objawy chorób nerek

Objawy chorób nerek

Nefrolog jest lekarzem, do którego udamy się w celu zbadania nerek. Jeśli pojawią się jakiekolwiek kłopoty z oddawaniem moczu, nadciśnienie albo choćby dziwnie podpuchnięte oczy, to możemy mieć pewność, że nasze nerki stały się niewydolne. Oczywiście to nie jedyne objawy schorzeń tego narządu. Warto je rozpoznać zawczasu, aby udać się do lekarza zaraz po wczesnym rozpoznaniu, które gwarantuje skuteczną walkę z chorobą.

Nefrolog – na kłopoty z nerkami

Nefrologia jest obszernym działem medycyny, który zajmuje się wszystkimi chorobami nerek. Odróżnia się od urologii tym, że jest specjalizacją internistyczną, czyli niezabiegową. Urolog leczy zwykle metodami chirurgicznymi. W pracy nefrologa o wiele ważniejsze są kwestie chemiczne, takie jak dobranie odpowiednich preparatów farmakologicznych oraz ustalenie diety. Czasem konieczna jest także terapia zastępcza, którą stosuje się, gdy nerki są już całkowicie niewydolne. Najczęściej rozpoznawane przyczyny problemów z nerkami to kłębuszkowe, śródmiąższowe zapalenie tego narządu. Częstym powodem jest także uszkadzająca nerki cukrzyca. Nefrologia zajmuje się także nadciśnieniem tętniczym, które może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem schorzeń związanych z nerkami. Kluczem do ustalenia, co nam dolega, jest wybranie odpowiedniego specjalisty. Po rzetelną diagnozę możemy udać się do gabinetu internistyczno-nefrologicznego profesor dr hab. n. med. Tersesy Nieszporek. Uzyskujemy wtedy pewność, że nasze problemy nerkowe zostaną odpowiednio przypisane do przyczyn, z którymi podejmiemy walkę z pomocą profesjonalisty.

Kiedy nerki dają o sobie znać – przegląd objawów chorób nerek

Do najczęściej występujących objawów chorób nerek należą między innymi:

  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • częstomocz,
  • oddawanie moczu w nocy,
  • ciemno podbarwiony lub krwisty mocz,
  • mętny mocz o ostrej woni przypominającej amoniak,
  • obrzęki kostek, stóp, rąk oraz okolic oczu,
  • pieczenie i ból podczas oddawania moczu,
  • ból poniżej żeber, który nasila się w trakcie poruszania.

Niestety, powyższe objawy nie zawsze muszą wystąpić. Przebieg schorzeń nerek przebiega czasem bezobjawowo, dlatego istotne jest badanie profilaktyczne tego narządu.

Badania nefrologiczne

Lekarz nerfolog po wstępnym zapoznaniu się z problemem może wykonać lub zapisać nas na dodatkowe badania. Pokazują one szczegóły budowy wewnętrznej nerek oraz zdradzą dokładne informacje o ich funkcjonowaniu. Pozwolą odkryć złogi, torbiele, guzy i kamienie nerkowe. Takie badania to na przykład:

  • scyntygrafia, do której używa się połączonej z komputerem gammakamery, która w swoisty sposób śledzi znacznik izotopowy podawany dożylnie;
  • USG, czyli badanie za pomocą fal dźwiękowych;
  • urografia, wykorzystująca promienie RTG do wykonania prześwietlenia układu moczowego po podaniu kotnrastu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz