Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

W tym roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w stolicy i wielu innych polskich miastach przygotowane zostały liczne wydarzenia upamiętniające tę ważną datę w historii Polski – koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty czy spektakle. Przypomnij sobie najważniejsze informacje na temat Powstania Warszawskiego i dowiedz się, co dzieje się w Warszawie na przełomie lipca i sierpnia.

Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie?

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, w tzw. Godzinę „W”. Oddziały Armii Krajowej zaatakowały niemieckie wojska okupujące Warszawę. 

Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. W wyniku walk zginęło wielu powstańców i cywilów, a zabudowa Warszawy, w tym liczne zabytki, zostały doszczętnie zniszczone. W tym roku przypada 76. rocznica wybuchu powstania.

Ile trwało Powstanie Warszawskie?

Przyjmuje się, że Powstanie Warszawskie trwało w sumie 63 dni i zakończyło się 2 października zaprzestaniem działań ofensywnych przez Armię Krajową. Oficjalne zawieszenie broni zostało ogłoszone 3 października.

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie

Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji rocznicy przygotowało ciekawe wydarzenia. W czasie obchodów zarówno miłośnicy muzyki i teatru, jak i najmłodsi zainteresowani historią znajdą coś dla siebie. 

1 sierpnia w sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się akcja społeczna 'Wolność łączy" w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy. Wieczorem, o godzinie 20:30 będzie można wziąć udział w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

W niedzielę 2 sierpnia odbędzie się Masa Powstańcza 2020 - przejazd rowerami szlakiem batalionów AK "Czata 49" i "Miotła". W tym dniu będzie można również obejrzeć spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reżyserii Adama Woronowicza.

W środę 5 sierpnia o 19:00 rozpocznie się Marsz Pamięci, uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego.

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w innych miastach

W tym roku ze względu na panującą na świecie sytuację dużo zaplanowanych imprez zostało odwołanych. W większych miastach, m.in. w Krakowie i Wrocławiu o 17:00 rozpoczną się uroczyste przemówienia. Zawyją również syreny alarmowe. Odprawione zostaną także msze w intencji Ojczyzny i poległych w powstaniu żołnierzy.

Warto pamiętać, że we wszystkich wydarzeniach może wziąć udział ograniczona liczba uczestników. Obowiązuje również reżim sanitarny - zakrywanie ust oraz nosa. Wybrane imprezy można śledzić za pomocą mediów i internetu. Uroczystości odbywające się w stolicy dostępne będą na stronie www.um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.


Źródło: Wikipedia, Muzeum Powstania Warszawskiego, Urząd Miasta Warszawa
Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz