Artykuł sponsorowany

O zabezpieczaniu medycznym imprez opowiadają ratownicy zespołu RAT-MED

O zabezpieczaniu medycznym imprez opowiadają ratownicy zespołu RAT-MED

Każda impreza z dużą liczbą uczestników, czyli ta zaliczana do masowej wiąże się z koniecznością podjęcia przez organizatora współpracy z zespołem ratownictwa medycznego. Stanowi o tym Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej. Właściwa ochrona zdrowia ważna jest też w przypadku mniejszych wydarzeń, nawet tych o charakterze prywatnym, a więcej szczegółów na ten temat zdradzają ratownicy zespołu RAT-MED z Olsztyna.

Co o zabezpieczeniu medycznym imprez masowych mówią przepisy?

Zgodnie ze wspomnianym już Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, a także Ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. 2009 Nr 62 poz. 504), organizator niemalże każdej imprezy masowej jest obligatoryjnie zobowiązany do podjęcia współpracy z zespołem ratownictwa medycznego. Ratownicy z firmy RAT-MED wyjaśniają, że taki obowiązek narzucany jest w przypadku, w którym szacunkowo liczba uczestników danego wydarzenia wynosi kolejno:

  • 1000 osób dla imprez na wolnym powietrzu;

  • 300 osób dla imprez w obiektach zamkniętych.

Dobrą praktyką jest jednak to, by zabezpieczenie medyczne gwarantować również w przypadku, kiedy planowany festyn, koncert czy zawody sportowe nie podlegają pod przepisy imprezy masowej. Ratownicy zespołu RAT-MED oferują swoje usługi nawet dla małych imprez o charakterze prywatnym czy biznesowym. Mowa między innymi o konferencjach naukowych, galach biznesowych, spotkaniach integracyjnych pracowników firm z różnymi ekstremalnymi atrakcjami oraz o wydarzeniach organizowanych przez szkoły i uczelnie. Firma usług ratownictwa medycznego RAT-MED zachęca również do korzystania ze szkoleń pierwszej pomocy przedmedycznej.

Na czym polega zabezpieczenie medyczne imprez?

Ratownicy RAT-MED zapewniają, że zabezpieczenie medyczne każdej imprezy odbywa się w indywidualny sposób na podstawie tzw. Planu Zabezpieczenia Medycznego. Całe przedsięwzięcie musi zatem być dobrze przygotowane pod kątem logistycznym, technicznym oraz formalnym, a niebywale ważna jest ścisła współpraca zespołu ratowników z organizatorem, a także z policją, strażą pożarną oraz ochroniarzami. Przy każdej imprezie istotne jest również to, aby w ramach zabezpieczenia medycznego zapewnić:

  1. Patrole ratownicze.

  2. Punkty pomocy medycznej.

  3. Zespoły wyjazdowe ratowników w karetce.

Uszczegóławiając, puntem pomocy medycznej może być zaparkowana w miejscu organizowania imprezy karetka ze sprzętem ratowniczym oraz namiot przystosowany do działań ratowniczych. Patrole mogą dotyczyć zarówno poruszającej się na wyznaczonej trasie karetki, jak i pieszego zespołu z apteczką, a nawet defibrylatorem. Za zespół wyjazdowy uznaje się zaś na ogół ratownika medycznego, ratownika medycznego/kierowcę, a w uzasadnionych przypadkach w jego skład wchodzi również lekarz. O szczegóły warto pytać specjalistów z firmy RAT-MED. podczas bezpłatnych konsultacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz