Artykuł sponsorowany

O rodzajach rękawic roboczych słów kilka

O rodzajach rękawic roboczych słów kilka

Środki ochrony indywidualnej w miejscach pracy to między innymi certyfikowane i opatrzone atestami ubrania robocze. Wśród nich duże znaczenie mają rękawice ochronne, które stosowane są w wielu branżach, Wykorzystywane są w spawalnictwie, przemyśle tartacznym, budownictwie, zakładach energetycznych, w warsztatach samochodowych i setkach innych rodzajów działalności. Przy ich wyborze ważne jest zatem uwzględnienie przeznaczenia oraz jakości. Jakie rękawice robocze można wyróżnić?

Rodzaje rękawic ze względu na budowę

Pierwszy podział rękawic ochronnych dzieli je ze względu na budowę. Wyróżnić można zatem modele jednopalcowe, trzypalcowe, pięciopalcowe, a także te o skróconych palcach. Najczęściej spotykane tworzywa stosowane do ich wyrobu to skóra, lateks, bawełna, neopren, winyl (PCV), nitryl oraz PVA. To, jaki z wymienionych modeli należy wybrać do danego zastosowania, najczęściej określa producent odpowiednio oznakowujący swoje rękawice ochronne, ale warto również zwrócić uwagę na spełnianie określonej normy właśnie dla konkretnego przeznaczenia.

Ponadto zawsze trzeba weryfikować oznaczenie wielkości rękawic – nie mogą być zbyt małe, za duże, za luźne czy za ciasne – oraz niebywale istotny termin ważności. Wskazuje on czas, w którym dany produkt może w zgodzie z przepisami BHP być wykorzystywany w miejscach pracy. Niestosowanie się do tego wymogu i zakładanie odzieży roboczej „po terminie” to nie tylko narażanie się na niebezpieczeństwo, ale także na wysoką grzywnę w przypadku kontroli.

Rodzaje rękawic ze względu na zastosowanie

Ze względy na zastosowanie wyróżnić można kilka różnych rękawic ochronnych. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi (zgodne z normą PN-EN 388),

  • rękawice chroniące przed przecięciem piłą łańcuchową (PN-EN 381),

  • rękawice chroniące przed przecięciami i ukłuciami nożami ręcznymi (PN-EN 1082)

  • rękawice chroniące przed przecięciem nożami z napędem (PN-EN 14328),

  • rękawice chroniące przed czynnikami termicznymi (PN-ISO 9886:2005; PN-EN 511:2006(U)),

  • rękawice chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym (PN-EN 60903:2006),

  • rękawice chroniące przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi (EN 374 i EN 388),

  • rękawice antyelektrostatyczne (EN 420) – stosowane między innymi w przestrzeniach zagrożonych wybuchem,

  • rękawice antywibracyjne – chronią ręce przed drganiami mechanicznymi różnych częstotliwości.

Polecani producenci rękawic ochronnych

Producentów rękawic ochronnych jest na rynku wielu, a doradcy z takich sklepów jak PAGO BHP szczególnie polecają zakup wyrobów opatrzonych branżowymi certyfikatami i atestami jakościowymi. W zależności od stopnia wymaganej ochrony mogą to być produkty tańsze lub też nieznacznie droższe. Niezależnie od ceny, każdy certyfikowany element odzieży BHP spełni jednak oczekiwania użytkowników. Na jakie marki można zwrócić szczególną uwagę?

Bezpośrednich importerów artykułów ochrony indywidualnej jest na rynku wielu. Dzięki bardzo dobrej jakości oraz sensownej cenie zaufanie na rynku zyskały między innymi marki REIS, COVENT, PORTWEST, NITRAS czy M-GLOVE. Producenci Ci dysponują szerokim wachlarzem ochrony dłoni, od gwarantowania podstawowej ochronny, przez zapewnianie ochrony przed zimnem, na gatunku rękawic antyprzecięciowych, kończąc. W rękawice ochronne warto się zaś wyposażać nawet przy wykonywaniu pracy obarczonej minimalnym zagrożeniem.

Opracowanie:
Szamocin, Margonińska 4A
tel. 600 555 341
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz